ARAÇ DESTEK SİSTEMİ

Araç Destek sistemi, otomobille ilgili bilgileri akıllı telefona sahip sürücülere ileterek hayatlarını kolaylaştırıyor.

Auto Show - - NEWS -

Derdini anlatan otomobil

Aracınızın derdini, sorununu veya en güncel durum bilgilerini anında öğrenmek ister misiniz? Araç Destek akıllı telefona sahip sürücülerin hayatını işte bu noktada kolaylaştırıyor. Sistemi aracınıza uygulamak için otomobilinizin en az 2000 model yılına ait olması lazım. Aracınızla ilgili motor arızaları dahil tüm veriler Araç Destek sayesinde cep telefonunuza eşzamanlı olarak iletiliyor.

En azından üreticinin iddiaları böyleydi. Biz de Auto SHOW ekibi olarak bu sistemi yakından incelemek için yola koyulduk ve sistemin sahibi Ali Yavaş ile hem konuyu konuştuk hem de denemeler yaptık. Araç Destek, bir adaptör ve cep telefonunuza indireceğiniz bir uygulamadan oluşuyor: Sürücüler, adaptörü otomobillerinin OBD soketine taktıktan sonra cep telefonu veya tabletlerine Araç Destek uy- gulamasını yüklüyor ve bluetooth üzerinden otomobillerine ait her türlü bilgiye mobil cihazından ulaşma imkanına kavuşuyor.

Seyahat süresince kullanın

Cihaz sayesinde hız, devir, tork, güç, tüketim ve diğer tüm sensör bilgileriyle arıza bilgileri öğrenilebiliyor. Araca ait 4000'den fazla sensör bilgisini mobil cihazları üzerinden rahatça görebiliyor ve isterseniz bu bilgileri kaydedebiliyorsunuz. Ancak ABS - EGR gibi güvenlik gerektiren erişimlere ulaşmak için servis yetkisinin gerektiğini belirtmekte fayda var. Motordan gelen verilere de üretici firmanın müsaade ettiği kadar ulaşılıyor. Araç Destek’in seyahat boyunca otomobilde kalması tavsiye edilmesinin önemli bir nedeni var. Konum bilgisine sürücü izin veriyor ise, bilgiler anında merkezdeki sisteme aktarılıyor. Ayrıca olası arızalar merkez tarafından tespit edilebildiğinden, siz o anda programı takip etmiyor olsanız da merkez tarafından bilgilendirilip yönlendirilebiliyorsunuz.

Ciddi sorunlardan kurtarabiliyor

Araç Destek’in sürücülere sağlayacağı faydalar büyük: Sorunun neden kaynaklandığını size aktarıyor. Gerekli durumlarda arızanın yerinde müdahaleyle çözülmesine imkan sağlayarak yüksek tamir masraflarından kurtulabiliyorsunuz. Yeni araçların birçoğunda hararet göstergesi bulunmaması ise sistemi daha da önemli hale getiriyor: Otomobilinizin hararet durum bilgisini mobil cihazınızdan takip edebiliyorsunuz. Araç sahipleri toplamda 100’e yakın bilgiyi anlık olarak izleyip kaydedebiliyor.

OBD soketinin bulunduğu 2000 model ve üzeri araçlarda kullanı- labilen Araç Destek’in mobil uygulaması, şimdilik sadece Android işletim sisteminde çalışıyor.

Üretici firma 2-3 ay içinde uygulamanın iOS versiyonunu, sonbaharda ise diğer platformlar için hazırlanan versiyonlarını hazırlamış olacak.

Fiyatı KDV dahil 99 TL olan Araç Destek Cihazı’nın satışı ise sadece internet üzerinden (www.aracdestek.com) gerçekleştiriliyor.

Araçla ilgili 100’den fazla veri takip edilebiliyor.

Akıllı telefonunuza çok acil olan bilgileri kaydedip, tehlikeli durumlarda alarmla uyarıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.