OPEL CORSA OPC

Corsa OPC ile Opel, küçük sınıfta tozu dumana katmayı planlıyor: 207 HP’lik bu ufaklığı İspanya’da kullanma fırsatı bulduk.

Auto Show - - NEWS -

Performans ve konfor

Küçük hatchbakler rekabetin en zorlu olduğu sınıflardan biri. Şimdiyse bunlara, birer birer ortaya çıkmaya başlayan performanslı versiyonlar eklendi. Rakiplerine göre biraz geç kalsa da Opel, hedefi tam 12’den vuracakmış gibi duran Corsa OPC ile adeta bir gövde gösterisi yaptı.

“Rakipler sıkıntıya girer mi?” sorusuna hayır demek pek mümkün olmayacak gibi. Çünkü Corsa OPC, söz konusu güç olduğunda tüm kozlara sahip. Performans odaklı bu grupta Polo GTI 192 HP, Fiesta ST 182 HP, Clio RS ise 200 HP ile kaslarını gösterirken, yeni Corsa OPC 207 HP ile direkt zirveye oturdu. 1.6 lt hacme sahip turbo beslemeli motorun gücü aslında bizlere tanıdık da geliyor.

Tabi ki performans

Motorsporlarında da kullanılan bu 4 silindirli turbo motoru mühendisler, kapsamlı bir şekilde elden geçirmişler. Emme sistemi, turbo, intercooler, enjeksiyon pompası ve motor elektroniğindeki gelişmelerle güç 17 HP artırılmış, maksimum tork ise 245 Nm’ye çıkmış. Üstelik overboost sayesinde kısa bir süreliğine tork değeri 280 Nm’ye çıkılabiliyor. 6 ileri oranlı manuel şanzımanın vites yollarının kısaltılması da performans odaklı bir değişiklik olmuş. Cep herkülü bu sayede 0-100 km/s hızlanmayı 6.8 sn’de tamamlayarak direkt rakiplerinin dışında, bir üst segmentte yer alanlara da kolay bir lokma olmadığını gösteriyor. Artan performans, tabi ki esnekliği de olumlu etkiliyor. Beşinci viteste 80 km/s ile 120 km/s hızlanma süresi sadece 6.4 sn. Maksimum 230 km/s hızı olan Corsa OPC sürücüsüne yarış ortamı hissini başarılı bir şekilde aktarıyor.

Mühendisler tabi ki yürüyen aksamı da elden geçirerek, ve gücü en iyi şekilde yola aktarmayı sağlayan Frekans Seçici Süspansiyon (FSD) teknolojisini geliştirdiler.

Amortisördeki ikinci, paralel hareket eden yağ akışı arttırılmış bir yol tutuş kuvveti sağlıyor. FSD, basınç oluşumunu geciktiren hidrolik bir yükseltici olarak görev yapıyor. Amortisör pistonları daha hızlı hareket edip süspansiyon kuvvetini arttığında, eşzamanlı piston hareketine yol açarak ikinci yağ devresi kapanıyor. Yol tutuşa olumlu etki sağlayan diğer bir müdahale de standart Corsa’ya göre 10 mm alçaltılan süspansiyon. ESP’nin tamamen kapılabildiği otomobilin şasisi ise otomobilin sınırlarını zorlamayı seven sürücülere cevap verecek şekilde ayarlanmış.

Cesur yüreklere

Alüminyum ön aks her hızda çevik ve hassas bir yönlendirme sağlıyor ve direksiyonun geri bildirimlerini iyileştiriyor. 17 ve 18 inçlik jant seçenekleri de sürücünün kullanım tarzını belirlemeye yardımcı oluyor. Alçaltılan yapı sayesinde daha önce gücünden dolayı gücü asfalta

Devir göstergesi OPC logolu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.