Sporcu genlerini konuşturacak

Sportif genlerini öne çıkaran XE, tüm Alman orta sınıfına savaş açmayı hedefliyor.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ JAGUAR XE -

Alman işçiliğini sevenlerden misiniz? Audi, BMW ve Mercedes sizin için otomobil üretiminin baş taçları mı? O zaman bu haber sizler için ilginç olabilir. Çünkü XE ile Jaguar, premium Alman orta sınıfında fırtınalar koparacak bir otomobil yarattı. Bundan böyle A4, 3 Serisi ve C Serisi’nin kendilerine dikkat etmeleri gerekebilir.

XE’nin boyutları 3 Alman rakibine oldukça yakın: Narin, çekici ve atletik görünümlü bir sedan. Aks mesafesi uzun (2.84 m), tampon-tekerlek mesafeleri kısa, orantıları uyumlu ve detaylarına kadar ince hesaplanmış bir otomobil. Yolda ise bu otomobil, aslında olduğundan daha kompakt bir etki bırakıyor.

Kokpit işçiliği de çok kaliteli. Orta konsol oldukça heybetli görünüyor. Yuvarlak bir düğme şeklinde tasarlanan vites kontrol ünitesi ise artık bir Jaguar geleneği haline gelmiş. 8 inçlik dokunmatik ekrana sahip multimedya sistemi ise günümüzün olmazsa olmazlarından biri. Göstergeler derin oyukların içine konumlandırılmış. İç mekanın kalanına ise bolca ışıltılı malzeme ve deri hakim.

Kalite seviyesi BMW ile Audi arasında bir yerlerde. Büyük ve vücudu iyi saran ön koltuklar alçak, yere yakın ve hoş bir oturma hissi veriyor. Genişlikler ise gayet bonkör. Arka sırada yolcuların başlarını biraz eğerek oturmaları gerekebilir. Diğer taraftan arka koltuklar oldukça konforlu.

XE 2 dizel ve 3 benzinli motorla piyasaya çıkacak. 2.0 lt hacimli yeni dizel motorda 163 HP ve 180 HP olmak üzere iki güç seçeneği bulunacak. 2.0 lt’lik 4 silindirli iki benzinli motorun güçleri 200 HP ve 240 HP olarak açıklanırken, topmodelde kullanılan ve F-Type’da da görev yapan benzinli V6 ise 340 HP güç üretecek.

XE’nin sportif versiyonu S, 0-100 km/s hızlanmayı 5.1 sn’de gerçekleştiriyor. 3.0 lt’lik kompresörlü motor alt devirlerden itibaren yüksek bir güç üretirken, devirlenmeyi seven bir karakter de sergiliyor. Motorun çıkardığı sesler de oldukça etkile-

3.0 lt 340 HP’lik kompresörlü V6’nın gücü de sesi de etkileyici.

Arta tasarım da çekici. S versiyonda tamponun altında siyah bir şerit kullanılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.