SUV sınıfının lideriyiz

Nissan Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Anaç, SUV ve Crossover gibi niş segmentlerde yoğunlaştıklarını ve bu segmentin lideri olduklarını açıkladı.

Auto Show - - RÖPORTAJ İBRAHİM ANAÇ -

1993 yılından bu yana Türkiye pazarında bulunan Nissan Otomotiv A.Ş., Türkiye’de 38 satış ve 41 servis noktasıyla hizmet veriyor. Nissan Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Anaç’la, İstanbul Autoshow fuarı öncesinde görüştük ve kendisine pazar projeksiyonlarını sorduk.

2014 yılında tüm modellerini yenileyen bir marka olarak 2015’te yeni nesil Nissan’lardan oluşan bu ürün gamının başarısının pekişmesi için çalışacağız. 22 Mayıs’da başlayacak olan Autoshow Fuarı’nda da tamamıyla yenilenmiş ürün gamımızı tüketiciyle bir kez daha buluşturma fırsatı elde edeceğiz.

SUV ve Crossover gibi niş segmentler üzerine yoğunlaştık. Zaten bu segmentte pazar lideriyiz. Başka markalar bizim yarattığımız segmentlerde, bizim arkamızdan geliyorlar. Takip edilmek de, rekabet etmek de güzel. Küçük sedan ve kompakt sedan sınıflarında ürünümüz yok ama zaten bu segmentler yoğun olarak filo satışlarıyla öne çıkıyor. Biz son yıllarda sadece satış adetleriyle değil, müşterimize sunduğumuz hizmetlerle, servislerle ve müşteri memnuniyeti seviyesini ve bayi mutluluğunu artır-

ma hedefleriyle ilerliyoruz. Haziran ayında yapılacak genel seçimler öncesinde bir sorun beklemiyoruz. Ancak bu süreçte doğası itibariyle bir miktar durağanlığın yaşanması olasılık dahilinde. Seçim sonrasında genel ekonomide olduğu gibi sektörümüzde de ivmelenme artacak.

Kısa vadeli kur hareketi direkt otomobil fiyatlarına yansımaz. Çün- kü siparişini verdiğimiz araçlar 2 ya da 3 ay içerisinde elimize ulaşıyor. Bizde böyle bir durum yaşanırken sektör geneli için farklı bir tablo söz konusu. Özellikle maliyetlerin dolar üzerinde olması ve Dolar’ın Euro’ya karşı değer kazanması ihracatçı firmaları dış rekabette olumsuz etkiliyor.

“Hedefimiz sadece satış ve pazar payı değil. Müşteri memnuniyetini ve bayi mutluluğunu daha da

artırmayı hedefliyoruz.”

Petrol fiyatlarındaki gerileme Türkiye’nin enflasyon ve cari açığını olumlu yönde etkiliyor. Petrol fiyatlarının düşüş eğilimini devam ettirmesi halinde ekonomi yönetiminin krediler üzerindeki sınırlamayı bir miktar gevşetmelerini gündeme getirebilir. Bu durum enflasyon ve faizlerdeki düşüşle birleştiğinde otomobil satışlarını olumlu etkiler.

İbrahim Anaç, Qashqai, Juke ve X-Trail modelleriyle, bu segmentin

lideri olduklarını açıklıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.