Yarı fiyat, tam keyif

Z06, piyasanın kelepir fiyatlı süper sporcularından biri. Peki ama McLaren’a baş kaldırabilecek mi?

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA CORVETTE Z06, MCLAREN 650S SPIDER -

Amerikalılar güç gösterisi yapmaya bayılır ve bu sadece dünya politikası için değil, otomobilleri için de geçerli: Kompresör beslemeli 6.2 lt’lik bir V8 motora sahip olan Corvette Z06, 659 HP güç ve 881 Nm tork sunuyor.

Sachsenring Pisti’nde karşısına çıkardığımız rakip ise McLaren 650S Spider. Adından da anlaşılabileceği üzere McLaren, 650 HP güce sahip. Çift turbo ile beslenen motorunun maksimum tork değeri ise 678 Nm. İki süper sporcu da arkadan itişli ama sadece biri kazanacak.

Corvette kesinlikle çok heybetli bir görünüme sahip. Spor lastikler, seramik frenler, yeniden kalibre edilmiş süspansiyon ve aerodinamik eklentiler içeren Z07 performans paketi, kaslı Amerikan’ı safkan bir yarışçıya dönüştürüyor. Neredeyse yıkıcı olan gücünü açığa çıkarabilmek için 335 mm tabanlı lastikleri ısıtmak ve gaza basmak yeterli: 3.2 sn sonra hız ibresi 100 km/s’yi gösteriyor, 10.2 sn sonra ise bu heybetli spor otomobil 200 km/s’ye ulaşıyor. Güç aktarımı birinci sınıf, ivmelenme kesintisiz, vites geçişleri ise çift debriyajlı bir şanzımanı aratmıyor. Fabrika verilerinde maksimum hız 300 km/s olarak açıklanırken, bizler 295 km/s’ye

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.