Interceptor

Auto Show - - SİNEMA MAD MAX FURY ROAD -

Çölün sonsuzluğunda bu çılgınlıktan kurtulmanın hiçbir yolu yok. Ortalık cehennem gibi. Vahşi güzelliğin ortasında garip araçlar, kum fırtınaları ve tozların arasında ilerliyor. Ancak bunlar, motorlu araçlardan çok, tekerlekli silahlara benziyor. Evet, Mad Max serisinin ilk filminden 30 yıl sonra George Miller yönetmenliğinde çekilen dördüncü film “Fury Road’dan, yani “Öfke Yolu”ndan söz ediyoruz.

15 Mayıs’ta gösterime girecek olan filmde Mad Max, vahşi geçmişini unutamıyor ve hayatta kalmak için yalnız olması gerektiğine karar veriyor. Buna rağmen kendisini, bir grup kaçakla birlikte bir savaş aracında buluyor. Kaçaklar tiran Immortan Joe’nun ka-

Max Rockatansky’nin otomobili, bir Avustrayla muscle-car’ı olan Ford Falcon Coupe’den türetilmiş. lesinden firar etmiş ve kaçarken çok değerlerli bir şeyi çalmışlar. Sinirinden çılgına dönen savaş lordu ordusuna, kaçakları yakalamasını emrediyor ve yol üzerinde hızlı bir savaş başlıyor. Tamam, kesinlikle bir Fransız sanat filmine benzemiyor...

Oyuncular arasında Oscar sahibi Charlize Theron da bulunmasına rağmen filmin asıl yıldızı Colin Gibson. Tasarımcı Gibson ve ekibi bu film için 150 adet çılgın görünümlü otomobil, motosiklet ve kamyon yaratmış. Gibson, Namibya çöllerindeki çekimlerin çok zorlu geçtiğini söylüyor ve ekliyor: “Araçlar aşırı ısındı, süspansiyonları kırıldı, hava filtreleri tıkandı. Bunlar yaşadığımız zorluklardan sadece birkaçıydı.”

Filmdeki Mad Max’i kovalayan “deforme edilmiş” araçlar arasında Mercedes W 123 ve VW Kaplumbağa gibi modeller de var. Bakalım sadece bir sabun köpüğü mü yoksa gerçekten iyi bir film mi olacak.

Böyle olsun istedik. Film daha da ileri bir gelecekte geçmesine rağmen, ilk filmin piyasaya çıktığı 1979 yılı bizim için de başlangıç noktasıydı. Böyle eski modeller kullanmamızın üç nedeni var. Birincisi: Eğer bir savaşa gireceksen karbon-fiber değil, Detroit çeliği istersin. İkincisi: Hikaye, laptopla değil, çekiç ve balyozla tamir edilebilen otomobiller gerektiriyor. Üçüncüsü: Kıyamet sonrası bir zamanda çölde bir Toyota Corolla olur mu?

Mutlaka bir Volkswagen de olmasını istedik. Ana karakterlerden biri çok iri ve kel bir adam. Bunun Kaplumbağa’nın formuna uyacağını düşündüm. Düğün organizasyonları yapan bir firmanın, iflas ettiği için elindeki araçları sattığını şans eseri öğrendim. Hemen bu aracı satın aldık, camlarını söküp kafes teliyle değiştirdik.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.