Konforlu güç makinesi

Mazda’nın şık SUV’u CX-5, yeni üst motor seçeneği, artan konforu ve iç mekan kalitesiyle dikkat çekiyor.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ MAZDA CX-5 SKYACTIV-G 192 -

Sportif ama konforlu yolculuklar... Kulağa ikilem gibi geliyor ama makyajlanarak yeni bir motora ve elden geçirilmiş bir süspansiyona kavuşturulmuş Mazda CX-5’te bu mümkün.

192 HP’lik yeni üst motor seçeneğiyle saatte 170 km ile ilerlerken, iç mekandakiler bunu 120 km/s’nin rahatlığıyla yolculuk ediyorlarmış gibi algılıyorlar.

Sıfırdan 100 km/s hıza 8.1 sn’de hiç zorlanmadan ulaşan yeni topmodel, gerçekten seri bir SUV. Örneğin 218 HP güce sahip bir BMW X5 bu hızlanma için 8.2 sn’ye ihtiyaç duyuyor.

Hızlanma (Sprint) modundan gezinti (Touring) moduna geçtiğinde ise CX-5, hafif bir geçiş eksikliği hissettiriyor ancak bu durum günlük kullanım için herhangi bir sorun yaratmıyor. Makyajlı CX-5 ile otoyola çıktığınızda ise, “konforlu yolculuk” teriminin gerçekte ne anlama geldiğini hemen kavrıyorsunuz.

Hız göstergesi en küçük bir zorlanma işareti bile göstermeden 160 km/s’ye tırmanıyor, değişken direksiyon rahatlık sağlayacak şekilde biraz sertleşiyor, yeni ayarlara sahip süspansiyon ise zemin dalgalarını tamamen filtre ediyor. Bu Mazda hiçbir zaman aşırı yumuşak ve sallantılı da olmuyor.

Yüksek performansına rağmen bu SUV, fazla yakıt da tüketmiyor: 8.6 lt/100 km’lik tüketim rakamı kesinlikle kabul edilebilir bir değer. Motor ve süspansiyonun dışında fren sistemi de beğeni topluyor: Hızlı manevralarda da rahat dozlamasını koruyor ve her zaman güçlü bir fren etkisi oluşturabiliyor.

İç mekan ise her zaman harika bir sessizliğe sahip. Ses izolasyonu o kadar iyi ki kendimize “şu an gerçekten hareket ediyor muyuz” diye sormadan edemedik. Mazda mühendisleri iç mekan kalitesi üzerinde oldukça sıkı çalışmışlar: Malzeme kalitesi daha yüksek ve kaplamalar göze daha hoş görünüyor. Bunun dışında büyük el freni kolundan vazgeçilmiş ve daha büyük bir ekrana yer verilmiş. Tüm bunlar CX-5’e hem çok yakışıyor, hem de onu Audi veya Mercedes seviyesine çıkarıyor.

Yine de çorbada bir saç bulduk: 192 HP’lik üst seviye motor sadece SportsLine paketiyle ve otomatik şanzımanla satın alınabiliyor. Bu da aracın (Almanya) fiyatını 36 bin 800 Euro gibi yüksek bir seviyeye çıkarıyor.

Hafif makyaj: Yeni stoplar ve yeni ızgara. Arkadaki değişiklikler (yeni stoplar) de ilk bakışta fark edilemeyecek kadar az.

Daha az sert plastik yüzeyler ve büyük bir ekrana sahip olan kokpitin kalitesi iyice artmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.