A1 her zaman 1’inci değil

A1’in premium ambalajının altında VW Polo V’in, bazen pahalı sorunlara neden olabilen teknolojileri kullanılıyor.

Auto Show - - KULLANILMIŞ OTOMOBİL AUDI A1 -

Otomobil alımı duygusal bir durum. Bunun en iyi kanıtı ise 2001 yılında retro şıklığıyla piyasaya çıkan Mini. Çoğunluğu kadınlardan oluşan geniş bir müşteri kitlesi yeniden doğan Mini için uzun bekleme sürelerini göze almıştı. Hem de hayal kırıklığı yaratan kalite seviyesi ve Chrysler üretimi zayıf motorlara rağmen.

A1 Eylül 2010’da piyasaya çıktığında Audi de uzun kuyruklar oluşmasını istemiştir mutlaka. Neticede hedefleri, lifestyle odaklı Mini müşterilerini kendilerine çekmekti. Çünkü bu otomobil, retronun çekiciliği yerine Audi’nin teknolojik mükemmeliyetçiliğini pahalı kişiselleştirme opsiyonlarıyla birlikte sunuyordu.

Ne yazık ki bunlar, Audi’nin başlarda hedeflediği müşteri sayısının sadece yarısını gerçekleştirebilmesini sağladı: 2010 yılı için hedeflenen 50 bin adetlik satış, 28 bin adette kaldı. Yani Mini açık ara önde olmaya devam etti. Şubat 2012’de piyasaya sürülen 5 kapılı Sportback versiyon da bu trendde bir dönüş sağlayamadı.

Peki ama neden? Bu sebeplerden biri, ikinci el piyasasına da yansıyan yüksek fiyatlar: Audi A1’in ikinci el fiyatları, aynı motorizasyona sahip teknolojik ikizi VW Polo’dan (Typ R) yaklaşık yüzde 2025 daha pahalı. Polo’nun aksine A1’de sadece turbo beslemeli motorlar görev yapıyor. Fiyat konusunda hassas küçük sınıf müşterilerini de çekebilmek için güçleri 256 HP’ye (A1 Quattro) ulaşan turbolar yerine basit ve sağlam bir atmosferik motor seçeneğinin de olması daha uygun bir strateji olabilirdi.

Bunun dışında 1.2 TFSI ve 1.4 TFSI motorlar, VW Grubu’nun tipik sorunlarına sahip. Şubat 2015’deki makyajla birlikte 1.2 TFSI motor, yerini 3 silindirli 1.0 TFSI’a bıraktı. Triger zincirli 1.4 TFSI (EA 111) ise aynı teknik verilere ve isimlendirmeye sahip triger kayışlı motorla (EA 211) değiştirildi.

Kullanılmış otomobil haberimize konuk olan A1 1.4 TFSI Attraction’ın sağ arka kısmında sürtünmeye bağlı çizikler ve boya problemli birkaç nokta vardı. Pazarlık sonucunda kurumsal satıcı firma, aracın diğer birkaç sorununu da çözmeye ikna oldu. Bu durumda test aracımız A1, yeniden “1 numara” bir otomobil haline geldi. İkinci el bir A1 1.2 TFSI veya 1.4 TFSI satın alacaksanız,

garanti veren kurumsal firmalar en doğru seçenek olacaktır. Aksi taktirde ağır bir motor arızası ile karşılaşma riskiniz çok yüksek. Bunun

dışında ise A1, sağlam bir küçük otomobil. Ayrıca konfor ve kalite konularında kompakt sınıf seviyesinde.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.