Yerli ar-ge’ye büyük yatırım

Ford Otosan geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en büyük Ar-Ge merkezini açtı. Markanın One Ford stratejisi doğrultusunda global ürün geliştirme yaklaşımı için büyük önem taşıyan merkeze, toplam 68 milyon TL’lik bir yatırım yapıldı.

Auto Show - - ENDÜSTRİ FORD-OTOSAN AR-GE MERKEZİ -

Ford Otosan Türkiye’nin tek yerleşkedeki en büyük Ar-Ge merkezi olan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’ni geçtiğimiz günlerde hizmete açtı. Türkiye otomotiv sektörünün Ar-Ge alanındaki en köklü ve geniş kapsamlı faaliyetlerini gerçekleştiren Ford Otosan’ın 68 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiği Sancaktepe Ar-Ge Merkezi 1.200’ün üzerinde mühendisi istihdam ediyor. 38 bin m2’lik bir alan üzerine inşa edilerek 2014’ün sonunda faaliyete geçirilen merkez; Türkiye’de bir ilk olan Sanal Gerçeklik Laboratuvarı’nın (CAVE) yanı sıra motor yazılımı yapılan HIL Laboratuvarı ve Tasarım Stüdyosu ile tüm dünyaya Türkiye’den araç ve motor geliştirmeye devam edecek.

Yatırıma önem veren Ford Otosan sadece ülke içerisinde değil, aynı zamanda Avrupa ve Kuzey Amerika dahil potansiyel ihracat pazarlarının tamamına rekabetçi ürünler sunabilmek için tüm mühendislik gücüyle, ileri teknolojiler üzerinde çalışıyor. Türkiye olarak Ford Avrupa’nın ticari araç üssü olmasının yanında son 5 yılda Türkiye’den dünyaya 300 milyon doları aşan mühendislik ihracatı da gerçekleştirilmiş. Elde edilen başarı ile birlikte fikri mülkiyet haklarının yüzde 100’üne sahip olan Ford Otosan, Cargo kamyon ve Ecotorq motorunu, dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin’de üretmek üzere Çin’in JMC firması ile lisans anlaşması da imzaladı.

Ar-Ge’deki başarısından dolayı Ford Otosan, araçları zamanında ve öngörülen maliyetlerle geliştirip üretebilme kabiliyetine sahip olduğunu, daha önce de Yeniköy fabrikasında üretilen Transit Courier ve Tourneo Courier ile göstermişti. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ise yeni merkez ile ilgili olarak, Türkiye’de en fazla mühendisi tek çatı altında toplayan bir üsse sahip olduklarına işaret etti.

Sanal Gerçeklik Laboratuvar’ı bir ilki teşkil ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.