Daha hafif, daha tutumlu

Yıl sonunda piyasaya çıkacak olan yeni nesil Opel Astra’nın ilk prototiplerini, Opel mühendisleriyle birlikte, kamuflajlı olarak kullandık. Tüm benzinli motorları yenilenen Astra’da, ağırlıkta 200 kg’a ulaşan tasarruf sağlanmış.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ OPEL ASTRA -

Alman Opel markası 80 yıldan beri kompakt sınıfta yer alıyor ve bu sınıfta 10 nesildir Kadett ve Astra modellerini üretiyor. Bugüne kadar Opel bu sınıfta toplam 24 milyon Kadett ve Astra üretmiş. Biz ise Auto SHOW olarak, önümüzdeki Eylül ayındaki Frankfurt otomobil fuarında tanıtılacak ve yıl sonunda da pazara verilecek olan 11’nci nesil Opel Astra’yı, herkesten önce test etmek için Güney Batı Almanya’ya gittik. Fransa-Almanya sınırındaki gizli test rotalarında bu kamuflajlı prototipleri, Opel mühendisleriyle birlikte kullanma şansına sahip olan az sayıdaki gazeteciden biri olduk. Gerçekten de bu özel sürüşe Türkiye’den sadece 2 gazeteci katıldı.

Kompakt hatchback sınıfı Avrupa pazarında son dönemde biraz kan kaybediyor. 2010 yılında satılan araçların yüzde 25’i kompakt HB iken, bu oranın 2020’de yüzde 20’ye düşmesi bekleniyor. Kompakt HB’in kaybettiği pazar payını ise küçük ve kompakt SUV’lar doldurmaya devam ediyor.

Ancak buna rağmen Astra 1991’den beri kendi sınıfında hep ikinci en çok satan model olmuş. Yeni Astra’yla Opel segment içerisinde büyüme hedefliyor. Peki ama yeni Astra bu büyümeyi gerçekleştirebilecek kadar iyi mi?

Tasarım, verimlilik ve bağlanabilirlik

Opel yetkilileri, yeni Astra kavramını kurgularken, 2013 yılında tanıtılan ve bu yıl İstanbul Autoshow’da da sergilenen Monza konseptinin bağlanabilirlik, verimlilik ve tasarım ilkelerini yeni Astra’ya adapte etmişler. Bağlanabilirlik konusundaki en önemli unsur bu noktada, yeni Astra’yla birlikte sunulmaya başlanacak olan Opel OnStar teknolojisi oluyor. 4G hızında veri alışverişi yapan sistem, Astra kullanıcılarına sürüş anında bile kesintisiz hızlı internet bağlantısı sunacak.

Tasarım unsuru konusunda ise pek bir yorum yapma şansımız şu aşamada yok çünkü test sürüşünü yaptığımız araçlar, yeni Astra gövdesini taşımasına rağmen, 2013 yılı sonunda, elde üretilmiş prototip örnekleriydi ve araçların dış gövdeleri ise tümüyle kamuflajlıydı. Yine de kamuflaj üzerinden yürüttüğümüz tahminlerde, yeni Astra’nın, Corsa’nın büyütülmüş bir hali gibi görüneceğini kestirebiliyoruz.

İç mekan da yine benzer şekilde örtülerle gizlenmişti. Biz her ne kadar örtüleri kaldırarak iç mekana kısa bakışlar attıysak da, izin verilmediği için iç mekanı fotoğraflayamadık ancak sizlere, iç mekanda güncel teknolojilere yer verileceğini söyleyebiliriz. Orta ve üst donanımlardan itibaren, dokunmatik bü-

Yeni Astra mevcut Astra’dan daha kısa, daha kompakt ve çok daha hafif.

İç mekanı ancak kamuflajlı haliyle yayınlayabiliyoruz ama ortada büyük bir dokunmatik ekran ve daha az düğme var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.