Fiat’ın sedan atağı

İstanbul Autoshow 2015’te dünya prömiyeri yapılan Fiat’ın yeni sedanı AEgea, Kasım ayından itibaren Türkiye pazarına verilecek. Linea’ya birlikte üretilecek ve satılacak olan AEgea sayesinde, Fiat’ın sedan pazarındaki konumunun daha da güçlenmesi bekleniy

Auto Show - - GÜNCEL FIAT AEGEA -

Fiat, Türkiye’deki Tofaş fabrikalarında üretilecek ve 40 ülkeye ihraç edilecek olan yeni kompakt sedanının dünya prömiyerini yapmak için İstanbul Autoshow 2015 Fuarı’nı seçti. Fuardaki iki dünya prömiyerinden biri olan Fiat’ın yeni kompakt sedanı AEgea, Fiat’ın FCA Stil Merkezi tarafından tasarlanmış ve Tofaş’ın Ar-Ge departmanıyla birlikte geliştirilmiş bir proje. Projenin ismi, Türkiye’yi batıya bağlayan Ege Denizi’ne atıfta bulunuyor.

Kasım ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak olan Fiat AEgea, Türkiye’de satışa sunulmasının ardından ise EMEA bölgesi olarak adlandırılan Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki 40 ülkeye ihraç edilecek.

Fiat markası, Türkiye sedan pazarındaki konumunu ise AEgea’yla daha da güçlendirmeyi hedefliyor. Linea’yla birlikte üretilecek ve pazarlanacak olan AEgea, böylece Fiat’ın her iki segmentte birden, popüler birer sedan model sunmasına imkan tanıyacak ve böylece Fiat’ın sedan pazarındaki eli daha da güçlenmiş olacak.

2000 kişi tarafından geliştirilmiş

İtalya’da bulunan FCA Stil Merkezi’nde tasarlanan ve Tofaş Ar-Ge ile birlikte geliştirilen Fiat’ın yeni kompakt sedanı AEgea, üç yıl süren geliştirme sürecinde,

2000’den fazla kişiden oluşan bir ekibin çalışması sonucunda hayat buldu.

Sedan modellerin genellikle en baştan hatchback araçlara bagaj bölümü eklenerek tasarlanmasının aksine, Fiat’ın bu yeni modeli, en başından itibaren “Sedan” formunda tasarlandığı için güçlü ve uyumlu hatlara sahip.

Linea’dan 10 santim kısa

Fiat Ægea’nın 4.5 metrelik uzunluğu, 178 santim genişliği,148 santim yüksekliği ve 264 santimlik aks mesafesi aracın iç genişliği hakında fikir veriyor. Tüm bu boyutlar 5 yetişkini konforla ağırlayabilen yaşam alanı ve 510 litreyi aşan bagaj hacmini aynı çatı altında buluşturuyor. AEgea, Fiat’ın ürün gamı dahilindeki diğer sedanı Linea’yla karşılaştırıldığında, boyu 96 mm daha kısa, yüksekliği de 14 mm daha az kalıyor. Ancak genişliği Linea’dan 50 mm, dingil açıklığı da 37 mm daha fazla. Benzer şekilde bagaj hacmi de Linea’dan 10 lt daha fazla. Bu ölçüleri dikkate alan Fiat, yeni AEgea’yı, Linea’nın üzerinde bir segmente konumluyor ve iki aracın üretim ve satışlarının birarada, ahenk içerisinde yürüyeceğini özellikle vurguluyor.

Dört ekonomik motorla gelecek

Ægea’da, güçleri 95 ile 120 HP arasında değişen, iki Multijet II turbo dizel ve iki de benzinli motor yer alacak, bu motorlar manuel veya otomatik şanzımanlarla donatılabilecek. Özellikle dizel motor seçeneklerinin 100 km’de ortalama 4 litrenin altında yakıt tüketimleriyle son derece tutumlu olacakları açıklanıyor.

Yeni model, 5 inç renkli dokunmatik ekrana sahip Uconnect multimedia sistemine sahip olacak. Bu sistem Bluetooth bağlantısı, müzik çalar, metin okuma, ses tanıma özelliklerinin yanı sıra, iPod uyumlu AUX ve USB portları ve direksiyondan kontrol olanağı da sunuyor.

Fiat’ın yeni sedanı AEgea, Kasım ayından

itibaren Tofaş fabrikalarında üretime başlayacak, Türkiye pazarından sonra ise

40 EMEA ülkesine ihraç edilecek.

Dingil mesafesi 264 cm olan araçta, iç mekanın 5 kişi için yeterli

genişlikte olacağı açıklanıyor.

AEgea’nın tasarım ve geliştirmesi, FCA Stil Merkezi ve Tofaş Ar-Ge işbirliğiyle gerçekleşmiş, geliştirme işinde toplam 2.000 kişi görev almış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.