Sedanda maksimum keyif

Sedanlar sıkıcıdır! Bu önyargıyı unutun!” Çünkü Mercedes CLA 45 AMG ve Audi S3 Sedan, kesinlikle çok keyifli bir ikili.

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA MERCEDES CLA 45 AMG, AUDI S3 SEDAN -

Mercedes ve Audi güçlü birer marka ve “Made in Germany” teriminin önde gelen temsilcileri. Peki ama Audi S3 Sedan ve Mercedes CLA 45 AMG’nin Almanya’da üretilmediğini biliyor muydunuz? Evet, maksimum sürüş keyfi sunan bu iki küçük sedan Macaristan’da üretiliyor.

Aslına bakılırsa sade sayılabilecek tasarımları, ilk bakışta bu kadar yüksek keyif verebileceklermiş gibi hissettirmiyor. Ancak kaputlarının altında gerçekten de çok güçlü motorlar görev yapıyor: Turbo beslemeli 4 silindirli motorlar, Audi’de 300 HP, Mercedes’te ise 360 HP güç üretiyor. Ayrıca iki model de dört tekerlekten çekişli. Durum böyle olunca konuklarımız, otoyolların sol şeritlerinin abonesi oluyor ve bazı Porsche sahiplerini bile kıskandırabilecek performanslar sunabiliyor. Birileri “küçük sedanlar emekli otomobilleridir” mi demişti?

Diğer taraftan Mercedes ve Audi’nin arasındaki benzerlikler bu kadarla sınırlı. Çünkü ikisi de tamamen farklı birer karaktere sahip. Örneğin CLA, geniş ve basık yapısıyla sedandan çok bir coupeyi hatırlatıyor. Bunu araca binerken de hissediyorsunuz: Lütfen başınıza dikkat! Ardından da yumuşak dolgulu yanaklara sahip alçak konumlu spor koltuklara oturuyorsunuz. Arka koltuk yolcularının işiyse daha zor: İç mekan genişlikleri kısıtlı. Minik camlar ise ferahlık hissini

Baharatlı sedanlar: Yeni ama çok eğlenceli bir konsept.

olumsuz etkiliyor. Sonuç olarak bu CLA, kesinlikle gerçek bir “4 koltuklu” değil.

Audi ise tam böyle bir otomobil. Binişler gayet rahat, arka sıradaki iç mekan genişlikleri yetişkinler için bile yeterli. Diğer taraftan: Böyle güç makinelerini kim pratik özellikleri için satın alır ki? S3 Sedan ve CLA 45 AMG, dinamizm, viraj hızları ve tur zamanlarına bakılarak satın alınan otomobiller.

Durum böyle olunca bizler de bu ikiliyle Hannover’deki Contidrom Pisti’ne doğru yola çıktık. Piste doğru ilerlerken bile Audi, etkileyici sürüş özelliklerine sahip olduğunu gösterdi: Dört silindirli motor akustik olarak hoş bir şekilde geri planda kalıyor, şanzıman hassas çalışıyor, süspansiyon ise sert olmasına rağmen şaşırtıcı bir konfor sunuyor. Yani günlük kullanım için de uygun özelliklere sahip.

CLA 45 AMG’nin ise böyle bir iddiası yok. Aslında bunu istemiyor da. Örneğin süspansiyon, en küçük bir zemin bozukluğunda bozuk paraları cebinizden düşürebilecek kadar fazla sallıyor. Motor ve şanzıman ayarları da günlük kullanım için uygun değil. Sadece 2.0 lt hacimden 360 HP güç alabilen motor, aracı ileri fırlatmadan önce hatırı sayılır bir turbo boşluğu yaşatıyor. Çift debriyajlı şanzıman ise vites değişimlerinde hızlanmaya yetişemiyor.

Bu radikal ayarları sayesinde AMG,

Contidrom’un 3 bin 600 m uzunluğundaki kuru zemin pistini 1:27,04 dakika gibi harika bir zamanda tamamlıyor. Örneğin bir Porsche 911 de CLA ile aynı tur zamanlarına imza atıyor.

Audi’nin bu konuda pek şansı yok. Karoseri daha fazla yana yatıyor, ön tekerlekleri üzerinde kayıyor ve sportiflik konusunda bir kademe geride kalıyor. Sonuç olarak S3, tur için 1 sn daha uzun süreye ihtiyaç duyuyor. Bu rakam kulağa fazlaymış gibi gelmeyebilir ancak yarış pisti için kesinlikle çok büyük bir fark. Diğer bir şaşırtıcı özellikse, 60 HP’lik güç dezavantajına rağmen Audi’nin 0-100 km/s ölçümlerinde CLA ile aynı değere imza atmasıydı.

İki test konuğumuzdan biriyle ilgilenenlerin kuvvetli bir bütçeye ihtiyacı olacaktır. Audi’nin 40 bin 900 Euro’luk Almanya fiyatı göreceli makul bir seviyedeyken, Mercedes’in fiyatı aşırı yüksek: 56 bin 674 Euro. Sonuç olarak ikisi de çok pahalı otomobiller. Ayrıca tipik birer Almanlar, hem de Macaristan’da üretiliyor olmalarına rağmen...

İki kokpit de hem elit bir görünüme, hem de yüksek bir işçilik kalitesine sahip. Audi daha rahat kullanılırken, Mercedes’in kumanda konsepti biraz karmaşık.

Audi S3 Sedan

Motor: 4 silindir, turbo; Motor hacmi: 1984 cc; Maks. güç: 300 HP-5500 d/d; Maks. tork: 380 Nm-1800 d/d; Maks. hız: 250 km/s; Güç aktarımı: 4x4; 6 ileri manuel şanzıman; 0-100 km/s: 235/35 R 19 Y TEST ÖLÇÜMLERİ: Boş ağırlık: 1485 kg; 0-100 km/s: 5.4 sn; 0-200 km/s: 19.5 sn; Soğuk/sıcak fren mesafesi:

36.9/36.8 m; Test tüketimi: 9.2 lt/100 km; CO : 219 gr/km

2

Islak zeminde harika drift şovları yapmak mümkün. Günlük kullanımda ise ikisi de ağırbaşlı olmayı başarıyor. Sert ama içten: Aşırı

dar AMG-Sport koltuklar (opsiyonel)

günlük kullanımda biraz can sıkabilse de

yarış pisti için ideal.

Başarılı denge: S-Sport koltuklar (opsiyonel) günlük

hayat için ideal konforu, pist içinse yeterli yan desteği

sağlayabiliyor.

Göze hoş görünen arka tasarımların ardında, 470 lt’ye

ulaşan bagaj hacimleri gizli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.