Golf’e özeniyor

Volkswagen’in Türkiye pazarında en çok sattığı ticari araç olan Caddy yenilenerek dördüncü nesline ulaştı. Yeni Caddy, binek kardeşlerini andıran şık tasarımı ve kullanım özellikleriyle, Temmuz ayından itibaren piyasaya verilecek.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ VW CADDY -

Polonya’nın Poznan kentindeki VW tesislerinde üretilen dördüncü nesil Caddy Temmuz ayından itibaren Türkiye pazarına verilecek

VW Caddy, Türkiye pazarında Volkswagen’in en çok tercih edilen hafif ticari aracı. Geçen yıl 24 bin VW hafif ticari aracı satılmış, bunun 10 bin adedini ise Caddy oluşturuyor. Bir başka deyişle satılan her 10 VW hafif ticariden 4 tanesi Caddy. Diğerlerini ise sırasıyla Transporter, Crafter ve Amarok modelleri oluşturuyor.

Üçüncü nesil Caddy 11 yıldır yollardaydı ve bu model dünya çapında tam 1.5 milyon adet sattı. Araca olan bu beğeniyi dördüncü nesilde de devam ettirmek ve hatta daha da artırmak isteyen Volkswagen yönetimi, Caddy’nin mevcut DNA’sını bozmadan, onu estetik bir operasyona tabi tuttu ve araca, binek otomobillere benzer bir şıklık kazandırdı.

Caddy, iki farklı dingil uzunluğuyla, dört farklı gövde versiyonuyla üretiliyor. Türkiye’ye ise Caddyler Panel ve Kombi versiyonlarıyla geliyor. Panel versiyonun Türkiye’deki satışlardaki ağırlığı sadece yüzde 5. Yani Caddy müşterilerinin yüzde 95’i araçlarında, arka koltuk sırası ve camlı yan kapılarla tercih ediyorlar. Böylesi hem ticaret, hem de aile kullanımına uygun.

Yine global üretime bakacak olursak, araçlarda dört farklı donanım versiyonu yer alıyor. Türkiye’deki donanım seviyeleri ise Trendline ve Comfortline olarak belirlenmiş. Polonya’nın Poznan şehrindeki VW fabrikasında yapılan üretimde farklı pazarların ihtiyaçlarına göre çeşitli motor seçenekleri yer alıyor; bunlar arasında TDI (dizel), TSI (benzinli) ve TGI (doğalgazlı) güç üniteleri var. Dizel motorların güçleri 75 ile 150 HP arasında değişiyor. Ayrıca 2.0 lt’lik TDI motorla birlikte dört tekerlekten çekiş 4Motion seçeneği de sunuluyor. Bunlar dışında üretimde, 4 farklı benzinli motor ve bir de doğalgazlı seçenek yer alıyor.

Yeni Caddy’nin Türkiye’deki motor programında ise, üçüncü nesilde de kendisine yer bulan ve VW müşterileri tarafından beğeniyle karşılanan, kendisini kanıtlamış, 102 HP’lik 1.6 TDI dizel ünite yer alıyor. BlueMotion özellikli dizel üniteyle birlikte ise 7 ileri DSG veya 5 ileri

manuel vites kutularından birini tercih etmek mümkün. Bu arada hemen şunu da not edelim, Türkiye’de satılan Caddylerin dörtte biri DSG şanzımanlı olarak tercih ediliyor.

Tasarımda şık dokunuşlar var

Yeni Caddy’nin dış tasarımında, bir önceki nesle göre yapılan iyileştirmeler bariz olarak görülüyor. Bu iyileştirmeler araca şıklık katmanın yanı sıra bir binek araç havası da sunuyor. Araçta VW’nin binek modellerine de uyguladığı, yeni MQB platformu kullanılmasına rağmen, dingil mesafesi değişmemiş ama toplam boyu 4.5 mm uzatılmış. Genişlik ve yükseklik ise 1.8 mm kadar artırılmış. Önden görünümde büyütülmüş VW logosu, 3 parçalı yeni büyük ızgara, dikdörtgen farlar ve yine aynı formlu sis farları, kü- çültülmüş ve alçaltılmış dış dikiz aynaları yeni Caddy’nin bir önceki modele göre farklılıklarını oluşturuyor. Arka tasarımda ise optik grubu ve bagaj kapağı daha şık ve keskin çizgilerle oluşturulmuş. Bagaj kapağında dört parçalı bir tasarım kullanılması daha sağlam bir görüntü sağlamış, ayrıca plakalık bölgesi genişletilmiş, bagaj açma kolu da gizlenmiş. Bagaj kapağının ve büyütülen arka camın üstüne eklenen rüzgarlık da arka bölüme dinamik bir duruş kazandırmış.

İç tasarımda da önemli değişiklikler yapılmış. Öncelikle iç mekanın, tasarım unsurlarıyla binek otomobil kullanımına yaklaştırıldığını belirtmek gerekiyor. Kokpit, direksiyon ve kapı içlerinde daha

kaliteli malzemeler kullanılmış, krom kullanımları artırılmış. Dikdörtgen havalandırma ızgaralarını üzerinde toplayan dekoratif yatay şerit yeni VW tasarım genlerini taşıyor ve ayrıca da iç mekanı çok şık gösteriyor. Yenilenen direksiyon simidi Golf’te kullanılanlara benziyor. 5 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekranlı, Bluetooth özellikli, SD kart/USB girişli multimedya sistemi de binek otomobillerden gelen bir teknoloji transferi olsa gerek. Caddy’de kapı içleri de değişmiş, yeni kapı kolları binek otomobillerdekine benzetilmiş, ayrıca vites kolu önündeki alan büyütülmüş; cep telefonu ve diğer küçük eşyaları yerleştirmek için yararlı hale getirilmiş.

Asistan sistemler başarılı

Yeni Caddy’yi binek otomobil seviye- sine yaklaştıran unsurlar arasında sürüş asistan ve güvenlik sistemleri de önemli yer tutuyor. Adaptif Cruise Control (ACC), yani öndeki araçla mesafeyi koruyan hız sabitleyicisi, uzun sürüşlerde sürücülerin yardımcısı olacaktır. Deneme sürüşlerimiz sırasında gerçekten de oldukça hassas çalıştığını, otomobil dışında motosiklet gibi daha küçük taşıtları da tespit edebildiğini ve hızlı reaksiyon gösterdiğini gözlemledik.

Yine bir diğer sürüş asistanı ise, yorgunluk tespit sistemi. Sistem sürücünün yorgun olduğunu hissettiğinde, yolculuğa ara vermesi konusunda sesli ve görsel olarak uyarıyor.

Bir diğer güvenlik sistemi ise ikincil çarpışma önleme asistanı. Sistem, ilk çarpışmanın ardından aracı frenleyerek tekrar yaşanacak bir çarpışmanın önüne geçiyor. Diğer yardımcı sistemler arasında park asistanı, geri görüş kamerası, şehir içi acil durum freni ve far asistanı da bulunuyor.

Sürüş izlenimlerimiz

Yeni Caddy’yi Güney Fransa’da kullanma fırsatı bulduk. Kısa bir otoyol sürüşüyle tanıştığımız yeni Caddy bize otomobil konforuna yakın bir sürüş keyfi ve kullanımı yaşattı. Dizel motorlu ve DSG şanzımanlı test aracında toplam 3 kişi ve az miktarda da valizimiz vardı. Aslında Caddy’nin bundan çok daha fazlası için tasarlandığı belirtmem gerekiyor, çünkü uzun şasili versiyon 2.4 ton yüklü ağırlığa ulaşabiliyor, 1.5 ton karavan çekebiliyor ve ayrıca iç mekanda da, panel versiyonunda, sürücü hariç tüm koltuklar sökülerek 4330 litre taşıma hacmi yaratılabiliyor, hatta 2.55 m uzunluğundaki yükler taşınabiliyor.

Biz ise aracı daha çok binek karakteriyle kullandık. VW mühendisleri dördüncü nesilde de, yük taşıma kapasitesini koruyabilmek için arka süspansiyonda sabit aks kullanımını tercih etmişler. Bağımsız süspansiyon yerine sabit aks kullanımı, sürüş sırasında birtakım sarsıntılara neden oluyor, özellikle de araçta fazla yük olmadığı durumlarda. Ayrıca yüksek tavan ve yüksek ağırlık merkezi nedeniyle hızlı girilen virajlarda da biraz tedirgin ediyor ama dengeli sürüşünü de koruyor, zaten ESP sistemi her an devrede.

İç mekanda şık detaylar yer

alıyor. Yeni direksiyon, yenilenmiş koltuklar, dikdörtgen havalandırma ızgaraları, bunları çevreleyen krom görünümlü şerit ve 5 inçlik dokunmatik ekranlı müzik sistemi algıyı binek otomobile yaklaştırıyor.

Önde yerini aldığı üçüncü nesil Caddy’e oranla önemli farklar var. Bunları özetlemek gerekirse farlar, sis

farları, radyatör ızgarası ve logo değişim gören elemanlar arasında.

Diğer Avrupa pazarlarında Euro 6’ya geçilmesine rağmen, ülkemize 1.6 lt’lik, 102

HP gücündeki TDI gelmeye devam edecek.

Bagaj hacmi başarılı, bagaj kapağı büyük ve ağır. Kombi versiyonlarda bagaj kapağı tek parça, Panel versiyonlarda ise arka kapak iki parça halinde açılıyor.

Arka süspansiyonda

sabit aks kullanılmaya devam

edilmiş. VW yetkilileri, yüksek taşıma kapasitesini sürdürmek istiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.