Enhızlıların ENIYISI

AstonMartin,aslındanasıl birmarka?..Baştasarımcısı MarekReichman’asorduk…

Auto Show - - RÖPORTAJ MAREK REICHMAN - Okan ALTAN

D &D Motorlu Araçlar’ın Başkanı Nevzat Kaya’nın büyük sevgisiyle Türkiye’ye yeniden dönen Aston Martin markası, İstanbul Autoshow fuarına Tasarım Direktörü Marek Reichman ile birlikte geldi!.. “En hızlı araçların en iyisi” iddiasındaki Vantage GT12 ve bir lüks ikonu Lagonda Taraf, yarışçı Vantage N430, görkemli Vanquish ve tüm zamanların aracı DB9 arasında, uzun yıllardır tanıdığımız Marek Reichman’la keyifli bir sohbet gerçekleştirdik…

Vanquish, Vantage… O kadar fazla SuperSport seçeneğiniz var ki… Fakat, tasarım hedefiniz nasıl?.. Sadece bir kısım zenginler mi?.. Yoksa, dünyanın farklı bölgelerindeki müşterileri mi hedefliyorsunuz?

Belli bir bölgeye ya da özel bir müşteri kitlesine göre değil, Aston Martin’in olması gerektiği gibi, tasarımımızın yönü gelişiyor… Aston Martin tutkunları da, bize “Aston Martin” olduğumuz için geliyorlar… Güzel, müthiş orantılar, zamanı olmayan dizayn, her zaman en iyisi olarak görünmek, sırrımız değil… Bunların üzerine yeni teknolojiler ekleniyor ve geleceğin trendlerine göre formumuz ilerliyor… Şimdi ise spor otomobil, GT, CrossOver ve SuperSaloon olarak çeşitliliğimiz de artıyor ve modeller arasındaki farklılıklar da çoğalıyor!..

Yani, müşterileriniz Aston Martin tasarımını takip ediyor?!.. Fakat ya yeni Lagonda?.. O, sadece Orta Doğu için yapılmamış mıydı?

Evet, Taraf, ilk başta sadece Orta Doğu’dan gelen talepler doğrultusunda hazırlanmıştı… Fakat sonra küresel bir ilgi oluştu… Çin ve Avrupa’dan da “Neden bizde yok?” soruları çoğalınca, bu çok güzel otomobilin başka pazarlar için de geliştirilmesine karar verildi…

Tüm Aston Martin modelleri arasında, sizin en çok beğendiğiniz, “bebeğiniz” olan yeni model hangisi?

Bu çok zor bir soru… Hepsini çok seviyorum… Ancak, geçtiğimiz hafta Nürburgring’te GT12 ile oynadık… Son aşkım, o oldu diyebilirim…

Yeni James Bond filmi Spectre için ise, çok özel ve bugüne kadar görülmemiş çizgilerde bir Aston Martin hazırladınız… Bu geleceğin modellerine bir işaret mi?

24’ncü Bond filmi için DB10 isimli prototip tümüyle özel olarak yapıldı. James Bond’un kullandığı 12’nci Aston Martin olacak!.. İlk kez, ben ve tasarım stüdyomuz, filmin yönetmeni Sam Mendes ile doğrudan birlikte çalıştık… Bu normal müşteriler için üretilecek bir model değil… Geleceğin modelleri için bir işaret de değil!.. Sadece James Bond için tasarlanmış bir otomobil!..

Fakat diğer yanda Lamborghini de “satılmayacak” diye bir çok prototip hazırlıyor, fakat sonra müşterilerin ısrarına dayanamayıp gerçeklerini üretip satıyor…

DB10 kesinlikle satılmayacak… 10 tane proto-

tip hazırladık… Bazıları çekimlerde parçalandı, bile… Diğerleri de James Bond filmlerinin promosyon çalışmalarında sergilenecek…

Çok önemli bir sorumuz da, Ford’un yeni tasarımında Aston Martin’in orijinal panjur şeklini kullanmaya başlaması… Bu benzetme, sizi etkiliyor mu?

“Övgü” her zaman iyi birşey!.. İkonik bir tarzın kopyalanması, hoşumuza gitmiyor da değil… Fakat, başarılı ve güzeli taklit etmek, işin kolayına kaçmak değil mi?.. Volüm üretim ile bizim tarzımızın yaygınlaşması, değerimizi düşünmüyor… Her Aston Martin sahibi, çok özel bir otomobile sahip olduğunun farkında… Kendi stillerinin takip edilmesi, hoşlarına bile gidiyordur… Fakat, seçkinliğimizi korumak için, Aston Martin stilinin değişemeyeceğini belirterek, Ford’u farklılaşmaları yönünde uyardık…

Son yılların gelişen trendi, ultra-lüks veya Su- perSport markaların da SUV “iş”ine girmeleri… Aston Martin’in DBX kavramı da bu trendlere göre mi hazırlandı?

Bizim araştırmalarımıza göre de SUV talebi gerçekten hızla büyüyor… Fakat bir CrossOver GT ile geleceğe bakıyoruz… GT sürüş tarzı artık değişiyor… 1950’lerden beri bildiğimiz sportif GT sürüş şekli, artık başka bir boyuta geçiyor… Ferrari 375 America gibi gerçek Touring otomobillerinin şık GT stili, günümüzde değişiyor… Pazarlar değişiyor, yollar değişiyor… Müşteriler değişiyor… DBX konseptimiz, sadece gelecek nesil GT sürüş tarzı için değil, şu anda fazla olmayan kadın sürücüler için de geliştiriliyor!.. GT otomobilleri, artık daha pratik olmalı, yılın her dönemine uygun olmalı… Her türlü zemine ve hafif araziye de uygun olmalı… Daha fazla yükleme alanına sahip olmalı… Ailenizle birlikte

hareket edebilmeniz, GT sürüşünün geleceğidir!..

Rapide, gerçek bir GT otomobili değil miydi?

O bugünün en iyi GT otomobili… DBX, değişen ihtiyaçlar ile geleceğin en iyi GT otomobili olacak!..

McLaren gibi bazı hiper markaların daha “güçsüz” ve daha “ekonomik” modellere önem vermeye başlamalarına, süper markaların “downsizing”ine nasıl bakıyorsunuz?

Aston Martin gerçek bir lükstür!.. Gerçek lüksün de bir fiyat etiketi vardır, olmalıdır!.. Yaptığımız bazı “donanımsız” modeller ise, sadece yarışlar için ve onların fiyatları da normal hallerinden bile daha pahalı… Kullanılan materyalden, mühendisliğe, üst limitlerde olunca, maliyet de en yüksek seviyede kalıyor… Seri ürettiklerimizin yanında çok özel Vulcan gibi modeller de, fiyat konusunda zirveyi zorluyor…

Üretilen her model özel miydi?

100 yılda sadece 70 bin Aston Martin üretildi… Hepsinin özel olmasının sebebi, en değerli malzeme ve büyük ustalıkla üretilmiş olmaları… Hatta, 2010 yılında 1.2 Milyon Paund’a satın alınmış bir Aston Martin One-77’ın günümüzde 1.850.000 Paund’a yani çok daha pahalı bir fiyata satılabilmesi de, “pahalı” olmamızın açıklaması… Aston Martin, çok da iyi bir yatırım aracı!..

İstatistiklere göre dünyada zenginlerin oranı her yıl artıyor… Buna göre Astan Martin üretim kapasitesi de büyüyecek mi?..

7 binlerden 20 binlere yükselsek de, Aston Martin’in seçkinliği, özel üretim metodları, malzeme kalitesi ve performansı hiçbir zaman değişemez… Geçmişte Gaydon’daki tasarım bölümümüzde 6 kişi çalışırken, şimdi 80 kişilik bir ekibimiz var!.. Amaç, belli; kaliteden ödün vermemek!..

“Aston Martin’i farklı kılan herşey, aslında ‘Aston Martin’i yapan şeyler!.. Yani, sanat, tasarım ve malzeme ile oluşturulan benzersiz bir karakter!..”

Teesside Üniversitesi Endüstriyel Dizayn ve Royal

College of Art Araç Dizaynı okuduktan sonra sektörün nadir doktor ünvanlı tasarımcılarından…

“Başarılı tasarım, “ikon” yaratabilmektir!” diyor, Reichman.

Marek’in en sevdiği model, normal yol ile yarış pisti arasında köprü oluşturan Vantage GT12!..

“Gran Turismo, farklı bir sürüş tarzı gerektirir!”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.