Motorsporlarındaki “Babayiğit”

İki kez Türkiye Ralli Şampiyonu ve Lassa V1 Challenge Kupası’nın kurucusu Volkan Işık’la, İstanbul Autoshow 2015 fuarında, Auto SHOW standında, motorsporları üzerine görüştük. Türk malı Volkicar yarış otomobilini üreterek, bunu bir marka haline getiren Vo

Auto Show - - RÖPORTAJ VOLKAN IŞIK -

V olkan Işık… Herhalde motorsporlarına meraklı herkes bu ismi daha önce duymuştur. İki kez Türkiye Ralli Şampiyonu olan Volkan Işık, yarıştığı dönemde daha çok yurtdışındaki şampiyonalarda kazandığı başarılarla öne çıkmış bir sporcu. Son 5 yıldır da Volkicar isimli yarış aracının geliştirilmesi, üretimi ve V1 Challenge’da yarıştırılmasıyla ilgilenen Volkan Işık’la, İstanbul Autoshow 2015 fuarında, Auto SHOW standında biraraya geldik. Sohbetimizin odak noktasında, tahmin edebileceğiniz gibi, motorsporları, Volkicar ve Lassa V1 Challenge vardı.

Auto SHOW: 2.5 yılın ardından İstanbul’da yine büyük bir fuar var. Fuar izlenimleriniz nedir?

Volkan IŞIK:

Yıllardan beri alışılagelmiş fuar ve sergileme tekniklerini bu yıl tekrar burada görüyoruz. Fuar biraz daha interaktif olmalı bence. Aynı zamanda dış alanlarda da otomobil dünyasına ilişkin etkinlikler düzenlenmeli. Ayrıca Türkiye’de bir marka dışında, hiçbir markanın motorsporları faaliyetleri yokken, fuardaki

standlarda neredeyse bütün markalar yarış otomobillerini sergiliyorlar. Bunu da anlamak mümkün değil.

Fuardan Volkicar’a geçiş yapalım. 5 yıl önce başlayan Volkicar projesi bugüne kadar nasıl gelişti?

2008 yılında yaşanan ekonomik krizden otomobil sporlarının da etkileneceğini gördüm. Ve bu kriz döneminde, halkın daha fazla içerisinde olabileceği, erişilebilir bir şampiyona yapmak istedim. Bu şampiyona için de bir araç lazımdı ve böylece Volkicar ortaya çıktı. 2008 sonunda otomobili yapmak için düğmeye bastık. Hazırlık, geliştirme ve otomobillerin üretimi sürecinin ardından 2011 yılında V1 Challenge’la başladık ve giderek daha da büyüyor.

Volkicar etrafında örülü, destekleyici kurgularınız da var mı?

Her geçen gün V1 Challenge daha çok biliniyor, daha çok yapılabiliyor ve yurtdışına yapılan satışlarla artık bir marka olarak ayaklarının üzerinde durmaya başladı. V1 büyürken, etrafında başka kurgular da örüyoruz. Bir simülatör ürettik ve fuarda yüzlerce ziyaretçi deniyor bunu. İnsanları spora yaklaştırırken, sporun eğitici ve eğlendirici taraflarını da yaşatmak istiyoruz. Volkicar’la eğitimlerimiz de var. Bunun yanı sıra Volkicar’ın mobil cihazlar için bir oyununu çıkardık. Hedefimiz bu mobil oyunda iyi derece yapanları, ikinci ligimiz olan V2’de yarıştırabilmek.

Bu kurguyu ileride daha da genişletecek misiniz?

Volkicar ve V1 Challenge etrafında ilginç bir kurgu kurduk. Bir sonraki ilginç projemiz ise Volkicar’ın çizgi filmi. Bir dakikalık bir demo çizgi filmimiz var,

Konuşan Otomobil Volki. Bunu geliştirip çoğaltmak istiyoruz. Eğitim amaçlı bir proje bu. Caddelerde akıllı uslu bir çocuk, trafik kurallarına dikkat ediyor ama aynı zamanda pistlerde de iyi bir yarışçı. Bunun dışında Volkicar oyuncakları da hazırladık. Tüm bu paketle birlikte, bu aracın satışlarını daha da hızlandırabileceğimizi düşünüyoruz.

Toplam kaç Volkicar ürettiniz? Sanırım ihracat da yaptınız?

Şu ana kadar 4 yılda 110 Volkicar ürettik. Bu araçların 25’i şu an bizde. Bunları eğitimlerde ve şampiyonalarda kullanıyoruz. Geri kalanlar da satıldı. Satışların büyük kısmı yurtdışına oldu, toplam 6 ülkeye satış yaptık. İlginç bir anektod da var, İtalya’ya Türk marka otomobil olarak ilk satışı da biz yaptık. Gelecekte yakın çevredeki ülkelerle satışı artırmayı planlıyoruz.

Dünya üzerindeki en ucuz şampiyona

Volkicar’la yarışmak isteyenler ne yapmalı?

Yarışmak isteyenlerin erişebileceği en uygun yöntem Volkicar. Bu işe ayda 500 lira ayırabilen, yeteneğine güvenen bir genç bu spora adım atabiliyor. Bu da var olan otomobil sporları çeşitliliğinde, dünya üzerindeki en ucuz yöntem.

Siz aslında bir Türk markası ve otomobili yarattınız. Motorsporlarının “Babayiğit”i diyebilir miyiz Volkan Işık için.

2011 yılında bu otomobili yaptığımızda basın bizi “Babayiğit” olarak gösterdi. Bir otomobil yaptık ve bunun arkasını getirdik, sürekli çoğalttık. Otomobili yapmak önemli değil, otomobili yaşatmak ve uzun soluklu hale getirebilmek ve bunu bir marka haline dönüştürebilmek asıl mesele.

Lassa V1 Challenge artık büyük bir şampiyona seviyesine ulaştı. Sponsorların desteği nasıl bu şampiyonaya?

Halka daha yakın bir şampiyona olduğundan dolayı her geçen gün sponsor ailemiz de büyüyor. Burada en büyük pay Lassa’nın. Lassa’nın destekleriyle yola çıktık. Bu araca özel lastik geliştirdiler, şampiyona başladı, şimdi de şampiyonaya adını verdi. Hedefimiz Volkicar’ın satıldığı ülkeleri biraraya getirerek V1’i uluslararası yapabilmek, V2’yi ise ulusal şampiyona haline getirmeyi hedefliyoruz. Bir diğer hedefimiz en ucuz şampiyonayı en büyük para ödülüyle hayata geçirmek.

Volkicar simülatörü ilk kez, dergimizin

İstanbul Autoshow’daki standında sergilendi

ve araca binmek isteyen meraklıların yoğun ilgisiyle

karşılaştı.

Volkan Işık’la, dergimizin İstanbul

Autoshow’daki standında görüştük.

Volkicar geliştirme çalışmaları ilk olarak 2008 sonunda başlamış.

Volkan Işık, V1’in halka yaygınlaştığını ve bugün dünya üzerinde, katılması en

ucuz şampiyona olduğunu açıkladı.

Lassa V1 Challenge bugün ulusal düzeye ulaşmış durumda, ileride uluslararası arenaya çıkması planlanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.