911’in uç noktası

Geniş, korkutucu ve kanatlı: GT3 RS ile Porsche, yepyeni bir boyuta ışınlanıyor.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ PORSCHE GT3 RS -

Birkaç kilo vermek hemen herkes için hem önemli, hem de zor bir diyet. Porsche’nin yarış departmanı içinse bu, çok daha zorlu bir meydan okuma anlamına geliyor. Ancak ekip, Turbo’nun geniş karoserine ve takla kafesine rağmen, standart GT3’e 15 kg verdirmeyi başarmış. Tavanda magnezyum kullanımı, polikarbonat arka camlar, kapı kaplamasının yerini alan basit kumaş şeritler ve karbondan üretilmiş ön kanat, kaputlar ve koltuklar, RS diyetinin ana unsurlarını oluşturuyor. Peki ama bu diyet işe yaramış mı? Porsche GT Modelleri Proje Yöneticisi Andreas Preuninger’in yanında oturup bu soruya cevap aradık.

Virajlı yollarda GT3 RS, sürekli devir bitiriyor (8800 d/d), 4.0 litrelik 6 silindirli boxer motor çok canlı çalışıyor ve bu sırada içindekilerin kulak zarlarını gerçek yarış otomobillerinin sesleriyle tırmalıyor. Porsche mühendisleri turbo kullanmaktan bilinçli olarak kaçınmış, bunun yerine aerodinami üzerine bayağı kafa yormuşlar. Sonuç olarak RS, asfalta neredeyse kelimenin gerçek anlamıyla yapışıyormuş gibi hissettiriyor.

Nürburgring Nordschleife’deki ilk test sürüşlerinde RS, 7 dakika 20 sn’lik tur zamanına imza attı. Bu rakam kesinlikle çok iyi bir değer ama Preuninger bununla yetinmeyerek “dahası da olacak” diyor. Performansı bizzat yaşayarak gören bizler ise bu iddiaya itiraz etmeyi aklımızdan bile geçirmiyoruz. 2016 ilkbaharına kadar Porsche, 181 bin 690 Euro fiyatlı GT3 RS’lerden sadece 2 bin adet üretecek. Az sayıdaki bu otomobillerden birini satın alabilecekler kendilerini şanslı hissedecektir. Ayrıca süper güç/ağırlık oranını olumsuz etkilememek için otomobilin sahipleri de diyeti düşünmeli…

Ön hava girişinin yere bastırma etkisi de yaratması, asfalt sporcular için bir ilk.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.