Küçük SUV'da iki büyük sürpriz

Kodo tasarımı ve Skyactive teknolojisi gibi iki kavram ile otomotiv dünyasına imza atan Mazda, yeni ürün ataklarına devam ediyor. Avrupa’da özellikle B segment SUV’a olan ilginin artmasıyla birlikte, Mazda da bu segmente CX-3 ile giriş yaptı.

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Kompakt SUV pazarının Avrupa’da 2017 sonuna kadar 800.000 adetlik bir büyüklüğe ulaşacağı öngörülüyor. Japon üretici Mazda ise bu mücadeleye CX-3 ile çıkıyor. Kodo tasarımı ve Skyactive teknolojisi ile son yıllarda ciddi bir atağa kalkan Japon marka çıtayı, dolayısıyla beklentileri de bir hayli yükseğe taşıdı. CX-3 modelinde bizi ne bekliyor derseniz, yakından incelemeye başlayalım.

Küçük hacimli dizel motor

Öncelikle güzel haberi hemen verelim; Mazda CX-3 ülkemizde 1.5 lt’lik dizel motor ile satılacak. Pazarın beklentisine uygun olarak CX-3 sadece dizel ile sunuluyor, en azından şimdilik. Şanzıman konusunda da tercih artık hep otomatikten yana. Bu seçenek de Mazda’da var. Bu arada; manuel şanzıman seçeneği de sunuluyor. B segment olsa da sonuçta insan bir SUV aldığında, dört tekerlekten çekiş sistemini aramıyor değil. Mazda’da önden çekişin yanı sıra dört teker çekişin sunulduğunu da belirtmeliyiz.

Görsel açıdan incelediğimizde, markanın Kodo tasarım felsefesi CX-3’te kullanılmaya devam ediyor. CX-3 için kesinlikle yakışıklı diyebilirim. B segment SUV temsilcisi yükseltilmiş dört kapılı bir coupe gibi görünüyor. 4280 mm uzunluğu ve 1720 mm’lik genişliği ile segmentinde yer alan rakipleri ile neredeyse örtüşüyor. Buna karşın ra- kiplerine oranla daha basık tavanı ile daha dinamik bir yapıyı ortaya koyuyor. Alçak tavan uzun boylu yolcular için sorun olur mu sorusuna ise cevabım hayır. İçine geçildiğinde, ferah bir baş mesafesine sahip olduğu görülüyor. Arka koltukta ise uzun boylu yolcular, diz mesafesinin biraz kısa kaldığını düşünebilirler fakat unutmayalım ki B segment bir araçtan söz ediyoruz.

Dış tasarımda ön bölümü markanın keskin yüzünü tüm çekiciliği ile ortaya koyarken, profilden bakışta ise dalgalı omuz çizgisi, aracın ileri fırlamasına neden olacak gibi duruyor. Arkada yer alan tavan spoyleri ve çift egzoz çıkışı dinamik bütünlüğü tamamlıyor. Teknik açıdan incelediğimizde büyük kardeş CX-5’te kullanılan dört tekerlekten çekiş sistemi, arka

Mazda CX-3

SÜRÜŞ İZLENİMİ

Ssangyong Tivoli

GÜNCEL

Sade ve ergonomik yapı alışkanlık gerektirmiyor.

350 lt’lik bagaj hacmi

yeterli. Çift taban sayesinde pratik kullanım.

7 inçlik ekrandan bilgiler rahat okunuyor. Navigasyon ekstra.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.