Sevimli küçük SUV

Güney Koreli Ssangyong, küçük SUV modasına Tivoli ile cevap veriyor. Türkiye’de 55 bin 500 TL fiyat etiketiyle pazara sunulan Ssangyong Tivoli, İstanbul Autshow 2015 Fuarı’nın da ilgi çeken modellerinden oldu.

Auto Show - - GÜNCEL SSANGYONG TIVOLI -

İstanbul Autoshow 2015 Fuarı’nın ilgi çeken yeniliklerinden biri de Güney Koreli Ssangyong’un B segmentindeki yeni SUV’u Tivoli oldu. İlgi çekici tasarımı, geniş iç mekanı, yerden yüksek ama kullanışlı konsepti, sevimli bakışları ve canlı renkleri, fuar ziyaretçilerinin Tivoli’ye, tıpkı sloganında olduğu gibi “TIVOLI, ILOVIT” cazibesiyle yaklaşmalarına sebep oldu. Tivoli için Türkiye’de kullanılan slogan ise “Macera hiç bu kadar çekici olmamıştı!”

Peki Tivoli’yi bu denli çekici kılan unsurlar neler? Sanırız boyutları ve sunduğu özellikleri göz önüne alındığında, kendi segmentindeki rakiplerinden daha uygun gibi duran, 55 bin 500 TL’lik başlangıç fiyatı bu aracın en cazip özelliği. Türkiye pazarına ilk etapta sadece 1.6 lt’lik benzinli motorla geliyor, bu motorda da 6 ileri oranlı manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri var. İlerleyen dönemde ise 1.6 lt dizel, otomatik ve 4x4 seçenekleri de pazara sunulacak.

Tivoli Mart ayında Cenevre Fuarı’nda Avrupa pazarına tanıtıldığında, tasarımı ve özellikleriyle kendisinden söz ettirmeyi başarmıştı. Dinamik tasarıma, sert ve güçlü çizgiler eşlik ediyor. Yeni bir platform üzerine inşa edilen Tivoli, Avrupa tasarım zevkini yansıtmasını da biliyor. Tasarımcılar, geniş iç mekanı, toplamda 4195 mm uzunluğunda ve 1795 mm genişliğinde bir araçta buluşturmayı başarmışlar. Dingil mesafesi ise 2600 mm ile oldukça yeterli. 1590 mm’lik tavan yüksekliği ise belki de bu geniş iç mekanın ipuçlarını taşıyor. Aracın 1270 kg’dan başlayan ağırlığı, motor, şanzıman ve çekiş seçeneklerine göre 1390 kg’a kadar çıkıyor.

Tivoli’nin yeni nesil 1.6 lt (128 HP) benzinli ve 1.6 lt (115 HP) dizel motorları ise araca yeterli performansı ekonomik tüketim rakamları ve düşük CO2 emisyonuyla sunabiliyor. Benzinli manuel seçenek 170 km/s son hıza ve 6.6 lt/100 km’lik ortalama tüketime sahip. Manuel versiyonlarda ISG denilen start stop sistemi de seçenek olarak yer alıyor.

Tivoli’nin donanımlarında ilk akla gelenler arasında çift renkli gövde seçeneği, ısıtmalı koltuklar, 6 renk gösterge paneli, LED gündüz farları, 7 inçlik multimedya sistemi ve 7 havayastığı yer alıyor.

Tivoli 1.6 lt benzinli motor var, 1.6 lt dizel motor daha sonra gelecek.

İç mekana canlı renkler hakim. 7 inçlik multimedya sistemi ile çağı yakalıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.