Dünyanın en az tüketen otomobilleri bir araya geldi

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Böylesi hiç olmamıştı: Roma’nın güneyindeki Bridgestone test pisti tamamen otomobillerle doldu. Bunların güçleri 887 HP’ye kadar çıkabiliyor olmasına rağmen, Auto Bild Grubu dergilerinin yayın yönetmenleri, ağaçlardaki kuşların cıvıltılarını duyabiliyordu.

Bugüne kadar hiçbir mekanda bu kadar çok sayıda elektrikli araç toplanmamıştı. Bu nedenle Test the Best aktivitemizin adı da “Test the Best Electric” olarak değiştirildi. Elektrik gücüyle ilerleyen 29 otomobil... Bunların arasında sadece akülere sahip olanlar, yakıt hücreliler ve plug-in hibridler vardı. Bunların tümü de elektrikli mobilitenin yakın bir zamanda niş olarak kalmaktan kurtulacağını kanıtlıyordu.

Teste konuk olan tüm otomobil markalarının yetkilileri ile yaptığımız görüşmeler sırasında çok iyimser bir manzara çizildi. Audi’de güç sistemlerinin elektriklendirilmesinden sorumlu olan Markus Enzinger, gelecekteki tüm Audi modellerinin bir şekilde elektrik gücüne sahip olacağını söyledi. Şu anda, örneğin Almanya’da sadece 24 bin elektrikli otomobil yollarda olmasına rağmen, trend eğrisi katlanarak yükseliyor. Durum böyle olunca 2020 yılında yollarda, gücünü elektrik prizinden alan bir milyon otomobilin olması işten bile değil.

Testler sırasında asıl önemli konu, elektrikli motorun keyfini yaşamaktı. Diğer bir önemli konuysa bu teknolojinin fiyatlarının ne zaman gerçekten ulaşılabilir rakamlara gerileyeceğiydi. Şu anda gücünü elektrik prizinden alan bir otomobil satın almak isteyenlerin, takip eden sayfaları dikkatlice okumalarını tavsiye ederiz. Çünkü bu sayfalarda, piyasada sunulan tüm modelleri ve özelliklerini derledik.

Elektrikli otomobiller ve Auto Bild Grubu dergilerinin yayın yönetmenleri Bridgestone Test Pisti’nde. İtalya’daki organizasyona en uzaktan gelen kişi, Çin’den gelen Jingran Tian’dı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.