Lordlar kamarası

Elit bir SUV’da 550 HP mi? Sol şerit için lüks: Bugüne kadar hiçbir Range Rover, bu kadar kabadayı olmamıştı.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Rule, Britannia! Yani: Hükmet Britanya! Range Rover Sport SVR İngiltere’nin emperyalist döneminden kalma, gayrı resmi milli marşından alınan bu sözü kelime anlamıyla, kendisine motto edinmiş görünüyor. Ancak bu Range ülkelere değil, asfalta hükmediyor.

Hüküm iddiasını sağlayansa, elden geçirilen 5.0 lt’lik kompresörlü V8 motor: 550 HP, 680 Nm ve cehennemi bir yarış motoru sesi. 295/40 ebatlı lastiklerle donatılmış 22 inçlik opsiyonel jantlar ve akıllı 4 tekerlekten çekiş sistemi, bu abartılı gücü neredeyse hiç kayıp yaşamadan asfalta aktarıyor ve yerçekimi kurallarını hiçe sayarmış gibi hissettiriyor. 2.4 ton ağırlığındaki bu asfalt gemisi, 100 km/s hıza sadece 4.7 sn’de ulaşıyor. Elit tasarımlı kumanda köprüsündeki kaptanın 200 km/s’yi görmek için ihtiyaç duyduğu süre ise 16.3sn. Ancak SVR bu kadarla da kalmıyor ve hızlanmasını 260 km/s’ye kadar sürdürüyor. İddialı İngiliz’in diğer bir etkileyici özelliğiyse, yüksek ağırlığına rağmen, 100 km/s hızda fren yapıldığında sadece 35.9 m sonra durabilmesi.

Range Rover’ın en sportif versiyonu, çıplak sayıların yanında performansını sunuş şekliyle de insanı derinden etkiliyor. Gerçekten de hafif bir spor otomobil kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz: Virajlarda çok kıvrak, ideal çizgiyi her zaman koruyor ve her zaman bir sonraki virajı arıyor. Dizginlenemez güç rezervleri sayesinde bu dev, kısa gezintileri bile heyecanlı birer maceraya, birer adrenalin partisine dönüştürüyor. Eğer 14.5 lt’lik test tüketimi ve yüksek benzin fiyatları da olmasa, kimse bu aracın terinin soğumasına izin vermezdi herhalde.

Gelmiş geçmiş en hızlı Land Rover modeli olan SVR’ın rakipleri de kendisi kadar iddialı: Mercedes ML 63 AMG, BMW X5 M, Porsche Cayenne Turbo S...

Ailenin en güçlüsü olmasına rağmen bu araçta da Range Rover’ın lüksü ve zenginliği aynen devam ediyor. Gerçekten de hiçbir şeyin eksikliğini hissetmiyorsunuz: Birinci sınıf deri döşemeler, şaşırtıcı bir yumuşaklık sunan havalı süspansiyon, harika çalışan sıkışık trafik asistanı... Neredeyse her şey standart donanımda. Bu hükmetme ayrıcalığının bedeliyse (Almanya’da) 126 bin 400 Euro’cuk!

Neredeyse her yer kaliteli deriyle kaplı. Kokpit kalitesi birinci sınıf.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.