Üç silindirli ilk Golf

Benzinli motorlardaki downsizing trendi sayesinde VW’nin bestseller modeli de artık 3 silindirle yetinecek.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Golf... 1974’den beri yollarda. Benzinlisi, atmosferik ve turbolu motorlusu, LPG’lisi, gazlısı var ve bunların tamamı en azından 4 silindire sahip. Ancak artık bu durum değişti. Çünkü zaman tasarruf zamanı. Bugüne kadar TDI’lar cimri olarak kabul edilirken, bu sıfat artık TSI BlueMotion adlı benzinli motorun olacak. Peki ama bir Golf’te kullanılan bu 3 silindirli motor acaba Golf için yeterli olabilecek mi?

Sorumuzun cevabını bulabilmek için aracı sürüş izlenimleri için konuk ettik. Üç silindirli motorların en tipik özelliği, çalıştırma ve stop etme sırasında yaşanan güçlü sarsıntılardır. Golf haricinde, Polo’da da görev yapan bu 3 silindirli motorsa sadece stop edildiğinde sarsıntı yapıyor. Mühendisler bu sarsıntılara NVH (noise, vibration, harshness: gürültü, titreşim ve salınım) adını veriyor. EA 211 fabrika kodlu bu 3 silindirli motorun daha sakin çalışabilmesi için mühendisler, triger ve volan disklerinde kullandıkları ağırlıklarla, tipik sarsıntıları engellemişler. Bunun dışında 1.0 lt’lik makine, daha rijit bir motor bloğuna ve hafifletilmiş bir krank mili tahrik sistemine sahip. Çift kütleli volan da sarsıntıları azaltıyor. Fazla yakıt tüketimini azaltmak için minik motorda dökümden üretilmiş bir egzoz manifoldu kullanılmış: Isınma sürelerini kısaltıyor, daha yüksek bir ısı verimi sağlıyor ve yan etki olarak da kalorifer daha erken ısınıyor.

Artık yola çıkma zamanı... 1600 d/ d’den itibaren turbonun yüksek çekiş gücü hissedilmeye başlarken, 200 Nm’lik maksimum torkun tamamı 2000 d/d’de kullanıma hazır hale geliyor. EA 211 bu sırada derinden gelen sempatik seslerle çalışıyor ve 6000 d/d’ye kadar devirleniyor. 204 km/s’lik maksimum hıza ise Golf, 6 yerine 5’inci viteste ulaşabiliyor.

Burada VW, downsizingi yani hacim küçültmeyi tercih etmiş. Bunun dışında 3 silindirli motorlar daha kısa, daha hafif ve daha ucuz olmak gibi avantajlara da sahip. Ayrıca iç sürtünmeleri de daha az. Tüm bunlar daha az yakıt tüketmelerini sağlayacak özellikler. Peki ama gerçekte durum nasıl? Fabrika verilerine göre Golf 1.0 TSI BlueMotion, 100 km’de 4.3 lt yakıt tüketiyor. Biraz dikkatli bir şekilde yaptığımız sürüşlerde bizler de bu değeri yakalayabildik. Ancak kesin ölçümler için aracı kapsamlı testimize davet etmemiz gerekiyor. Bakalım oradaki sonuçlar nasıl çıkacak? Diğer taraftan bu otomobil bizi şaşırttı da. Neticede tasarruf modeli olmasına rağmen, yakın performansa sahip 110 HP’lik 1.2 TSI (4 silindirli) versiyondan yaklaşık 1100 Euro daha pahalı.

Bir de kısa hatırlatma: Triger zincirlerinde problem (benzinli motorlarda çok sorun çıkarıyordu) yaşanmaması için VW, EA 211’de 250 bin kilometre ömürlü bir triger kayışına yer vermiş.

Minimal fark:

Golf TSI’ın BlueMotion versiyonunda klasik ızgara kullanılmıyor.

Küçük kalp: Sadece 3 silindire, 1.0 lt hacme ve 115 HP güce sahip. Minik motorun ağırlığı 4 silindirli 1.2 TSI’dan 10 kg daha hafif.

Merkezi ekranda bir eğitim programı da var: Tutumlu araç kullanıp çevre yükünü azaltanlar sanal puanlarla ödüllendiriliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.