Bu aşk olmalı

Mükemmel değil ama üstsüz ve harika! 2015 yazının yıldızıyla bir gezinti.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

İtalya’ya yaz çoktan geldi: Hava sıcaklığı 27 derece, denize uzanan otoyollarda trafik sıkışmış durumda ve Alfa 4C’nin Spider versiyonu da piyasada.

Bu kısacık ve çekici şey, iki tavan kirişinin arasında küçücük bir targa tavana sahip. Böylece insanın içine işleyen keyfe bir adım daha yaklaşıyorsunuz: Hemen sırtınızda 1750 cc’lik turbo motor kükrüyor, gerçek karbondan üretilmiş iç mekan güneş altında ışıldıyor ve bu iki kişilik araç sadece 4.5 sn içinde 100 km/s hıza uzanıyor. Daha kötü günlerim olmuştu!

Bir Alfa bayisine gidip “Spider istiyorum” demek isteyenleri uyarmamız gerekiyor: 4C, şu anda en zor bulunan Alfa modeli. 2013’te tanıtılan bu el üretimi otomobilden Alfa Romeo, bugüne kadar sadece 250 adet 4C Coupe teslimi yapabildi. Almanya fiyatı 62 bin 200 Euro olan bu iki koltuklu otomobilde 18 aylık bekleme süreleri var. Spider’ın fiyatıysa 72 bin Euro ve kaderi belli: Yarış pistlerine çıkmak yerine koleksiyoncuların garajlarında yer almak. Bu kupon araçların Türkiye’deki fiyatları ise 110 bin Euro’dan başlıyor. Üstü açık 4C için Alfa, karbon monokok şasiyi daha da sertleştirmiş. Bu da ağırlığın 42 kg artmasına ve biraz da olsa 1 ton sınırını aşmasına neden olmuş. Güçlendirilmiş kumaş tavanı açmak için toplam 6 adet klipsi sökmek gerekiyor. Bu işlemin ardından tavan brandası, bir güneş havlusu gibi rulo yapılarak motorun arkasındaki yerine ko- nulabiliyor. Tavanı, jant tasarımı ve özel sarı renk seçeneği dışında Spider, Coupe kardeşiyle aynı. Genel özelliklere bir göz atalım: Ortada konumlandırılmış 240 HP’lik bir motor, 6 ileri çift debriyajlı şanzıman, servo desteksiz direksiyon, çıplak ve tekerlekli bir eldiveni andıran dar bir iç mekan… Ancak bu eldiveni giyerken karnınızda kelebekler uçuşmaya, tüyleriniz diken diken olmaya

(Üstü) açık deney: Tavan çıkarıldığı anda sürücü, rüzgarla göz hizasında oturuyor.

Günümüzün en çekici İtalyan otomobilinin profili, safkan sporcu olduğunu belli ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.