Premium konsepti yollara taştı

Mondeo Vignale bir premium otomobil değil, bir premium konsept. Peki ama işe yarayacak mı?

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Havada, farklı bir dünyadanmış gibi hissettiren, kaliteli deri kokusu var. Ayrıca sadece koku değil, verdiği tüm hisler de öyle: Yumuşak, baştan çıkarıcı. Hayır, pahalı bir Audi, BMW ya da Mercedes’in içinde değiliz. Direksiyon göbeğinde bir mürdüm eriği var. Evet, doğru: Bir Ford’un içindeyiz. Yeni Mondeo’nun süper-elit-lüks versiyonunun içinde.

Araca bu kaliteli, elit ve lüks havayı katabilmek için mühendisler, arşivlere başvurmuşlar ve Alfredo Vignale’yi hatırlamışlar. En büyük İtalyan otomobil tasarımcılarından biri olan Vignale, 1950’li ve 60’lı yıllarda, Ferrari, Maserati ve Aston Martin modellerini baz alan harika otomobiller yaratmıştı. Peki ama bunun Ford ile ne ilgisi var? Çünkü Ford Ghia’nın, Ghia ise Vignale’nin isim haklarının sahibi.

Vignale ile Ford, Mondeo ile premium rakipleri 3 Serisi, A4 ve C Serisi arasındaki boşluğu doldurmayı hedefliyor ve bunu gayet ikna edici bir şekilde yapıyor. Özellikle de standart olan “her şey dahil” paketiyle. Aracın, ömrü boyunca aylık yıkamalar ve bakımlar için yerinden alınıp geri getirilmesi gibi servisler de fiyata dahil. Bunun dışında Ford, otomobilin kendisine de standart versiyonlardan daha fazla özen göstermiş. Her köşeye serpiştirilmiş bolca krom, standart LED farlar, hoş kokulu deri döşemeler ve daha birçok şey standart donanımda. Koltuklardaki elmas formlu desenler pekala bir Bentley’e ait olabilirmiş. Ayrıca gösterge paneli bile aynı kaliteli deriyle kaplı. En iyisi ise her şeyin sonradan takılmış gibi değil de, en baştan birlikte tasarlanmış gibi uyumlu görünmesi. Tüm bunlar ilk sürüş izlenimleri için çok uygun. Lüksün gürültü hissiyle yakın ilgisi nedeniyle mühendisler, Vignale’de “Active Noise Cancellation” yani aktif gürültü engelleme sistemi kullanmışlar. Mikrofonlar, hoparlörler ve ters ses dalgaları kullanan sistem, iç mekandaki gürültü seviyesini yarı yarıya azaltıyor. İç mekandaki sessizlik, sistemin gerçekten işe yaradığını gösteriyor. Bunların dışında araçta kapsamlı bir ses izolasyonu da yapılmış. Bu etkileyici otomobilin tek zayıf noktasıysa, standart versiyonun yumuşak süspansiyon ayarlarının Vignale’de sertleştirilmiş olması. Buna 19 inçlik jantlar da eklenince, bozuk zeminlerde vuruntu sesleri geliyor ve bu da aracın genel karakterine pek uymuyor. Peki bu lüksün bedeli ne kadar? Çok! 203 HP’lik baz benzinli motorun kullanıldığı versiyonun Almanya fiyatı 40 bin 700 Euro. Yani Titanium paketli standart Mondeo’ya göre 6 bin 550 Euro daha pahalı. Eşdeğer bir Audi A4’ün fiyatıysa 39 bin 900 Euro. Ama Audi’de o güzel deri kokusu yok!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.