“Yeni Astra’da şimdilik sedan yok!”

Opel’in Başkan Yardımcısı Peter Küspert, yeni Astra ve diğer yenilikler hakkında önemli bilgiler verdi. Bu açıklamalara göre ilk etapta yeni Astra’da sadece HB ve station gövde seçeneği bulunacak. Astra Sedan ise güncel nesille bir süre daha devam edecek.

Auto Show - - RÖPORTAJ -

Opel’in Avrupa’daki Satış ve Satış Sonrası operasyonlarından sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Christian Küspert, İstanbul Autoshow 2015 Fuarı döneminde İstanbul’u ziyaret etti. Peter Küspert’le fuar sırasında sohbet etme fırsatı bulduk. Küspert’le gerçekleştirdiğimiz sohbetin ana konularını, Opel’in yeni modelleri ve diğer yenilikleri oluşturdu.

Auto SHOW: Yeni Astra’da bizi ne tür yenilikler bekliyor?

Peter KÜSPERT:

Geçmiş dönemde Avrupa’da bu segmentte bir miktar pazar payı kaybettik. Yeni Astra’da bu kayıplarımızı geri kazanmak istiyoruz. Bu nedenle Astra’yı yeni baştan yarattık, araç baştan aşağı yeni. Yeni Astra’da yepyeni bir araç mimari kullanıldı; yeni bir tasarım, yeni teknolojiler, yeni motorlar var, ayrıca Opel OnStar da

Astra’da yer alacak.

Bu çok yüzeysel ve klişe bir cevap oldu. Biraz daha detay verebilir misiniz?

Araçta yeni bir mühendislik mimarisi kullanıldı. Aracın ağırlığı 140 ile 200 kg arasında azaltıldı. Ayrıca dış boyutları ufaltıldı, dışta daha kompakt hale geldi ama iç kabin genişliği arttı. Bu sayede Astra, daha kompakt ama daha atak ve ekonomik bir araç haline geldi.

Yeni Astra’nın motorlarında ne tür değişiklikler var?

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki, Astra’daki tüm benzinli motorlar yepyeni ve hepsi de turbolu hale geldi. 1.0 lt’lik, 3 silindirli yeni motorumuz 105 HP gücünde, ayrıca 4 silindirli motorlarımız da tamamen yeni. 3 silindirli benzinli motorda CO2 salımı 96 gr/km, tüketim ise 4.2 lt/100 km. Dizel cephesinde ise 1.6 lt hacimli fısıldayan dizelin 95 ile 136 HP’lik güç versiyonları yer alacak.

Bir de Astra’da yeni teknolojiler olacak demiştiniz.

Astra’da Opel OnStar teknolojisini sunuyoruz. OnStar sayesinde otomobilinizde yüksek hızlı internet bağlantısı olacak ama aslında hayat kurtarıcı bir güvenlik sistemi de aynı zamanda. Acil durumda tek düğmeyle yardım çağırmak mümkün. Yeni Astra’daki bir diğer yeni teknoloji de, kompakt sınıfta ilk kez sunulan, IntelliLux LED isimli far teknolojisi. Bu far sistemi sayesinde, şehirdışı yollarda, diğer sürücülerin gözlerini almadan sürekli uzun farlarla seyahat etmek mümkün olacak.

Yeni Astra’nın hatchback gövde versiyonunun fotoğraflarını yayınladınız. Ama diğer gövde seçeneklerini henüz göremedik. Hangi gövdeler olacak?

Astra, ilk etapta Hatchback ve station karoser versiyonlarıyla pazara sunulacak. İlk olarak Hatchback

Hırant KASAPOĞLU - Fotoğraflar: Barış Hasan BEDİR

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.