Tam satın alma zamanı

Birçok insanın yüksek fiyatı nedeniyle ulaşılamayan hayali olan Golf GTI, geçen zamanla birlikte gerileyen fiyatıyla daha ulaşılır hale geldi.

Auto Show - - KULLANILMIŞ OTOMOBİL -

Golf ismi tüm kompakt sınıfın sinonimi haline geldi. GTI ise tüm Golflerin en sportifinin adı. Grand Tourisme Injection kelimelerinden üretilen bu kısaltma, enjeksiyonlu ve sportif uzun yol otomobili anlamına geliyor. Bunlar beşinci kuşak Golf GTI (2004-2008) için de geçerli. Ancak asıl önemli olan, beşinci kuşakta klasik Golf GTI özelliklerinin yeniden hayata dönmüş olması: Kırmızı çerçeveli ızgara, kareli koltuk döşemeleri, (far kapağının altında olsalar da) çiftli yuvarlak farlar...

Diğer taraftan aracın karoserinin altında gizlediği potansiyel de çok önemli. Tamam, beşinci kuşak GTI, 1976 model ilk atasından 2 kat daha ağır olabilir ama 200 HP ile gücü de neredeyse 2 kat fazla. Devirlenmeyi seven ve derinden gelen seslerle çalışan 2.0 lt’lik turbo, etkili bir çekiş gücüne sahip olsa da, modern bir GTI’dan bekleyeceğimiz kadar canlı değil. Edition 30 (2006) ve Pirelli-GTI (2007) adlı 230 HP’lik özel modellerin bu kadar gözde olmalarının sebebi de bu olabilir. Birçok güç tutkunu içinse çözüm, hızlı ve uygun fiyatlı bir müdahale olan çip modifikasyonu. Turbo basıncını ve gücü artıran bu uygulama, ne yazık ki motor ömrünü kısaltıyor: Standart versiyonda 250.000 d/d olan turbo devrinin 300.000 d/d’ye çıkarılması, tur- bonun erken bozulmasına neden oluyor.

Benzer bir durum süspansiyon için de geçerli: Standart versiyon sportiflikle günlük kullanıma uygun konfor arasında ideal bir denge sunuyor.

Bir bayide bulduğumuz GTI orijinal bir otomobil olmasına rağmen sorunsuz değildi: Sol aks körüğü yırtılmıştı. İlk anda küçük bir ayrıntı gibi gelse de bu durum, ortalama piyasa fiyatından daha yüksek bir bedel istenen bir otomobil için can sıkıcıydı.

Çiftli farlar ve GTI ambleminin çekiciliğine rağmen mantığınızı koruyun: Spor kıyafetinin altında bazı zayıflıklar da var.

Kalın direksiyon simidi ele çok iyi oturuyor. 300 km/s’de biten hız göstergesi biraz abartılı.

2.0 lt’lik turbo motorda triger kayışı ve zinciri (değişim periyodu 180.000 km) bulunuyor.

GTI’ın sert süspansiyonu, virajlı şehir dışı yollar için ideal. Yana yatma eğilimi minimal.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.