Kazasız geleceğe doğru

Bosch, otomobillerin ve diğer ulaşım araçlarının birbirleriyle iletişime geçme şeklini yöneten çözümleri, gelecekte daha fazla sunacağını ve böylece yakın gelecekte kazaların, üçte bir oranında azalacağını açıkladı.

Auto Show - - TEKNOLOJİ -

Bosch, elektromobilitenin dizel ve benzinli araçları çok daha etkili bir hale getireceğini duyurdu. Teknoloji ve servis sağlayıcısı Bosch, elektrikli, otonom ve ağa bağlı olmak üzere sürüşle ilgili üç geliştirme alanında çalışmalar yürütüyor. Bosch'un termik motorlarla ilgili geliştirdiği teknolojiler, önümüzdeki beş yıl içerisinde tüketimi dizeller için yüzde 10 ve benzinli motorlar için yaklaşık yüzde 20 oranında azaltabilecek.

Aynı zamanda elektromobiliteyle bağlantılı olarak içten yanmalı motorlar, çok daha etkin bir hale gelecek. 2025 yılı itibarıyla tüm yeni araçların yüzde 15'i hibrit güç aktarma organlarına sahip olacak. Uzun mesafelerde bu araçlar dizel veya benzinle giderken, şehir içi sürüşte ise tamamen elektrikli modda kullanılabilecek. Otonom sürüş, kaza sayısını üçte bir oranında azaltacak. Sektör otonom sürüşe doğru giderken, sürücü destek sistemlerine yönelik pazar da genişliyor. Bosch’un sunduğu radar ve video sensörleri ile seyir kontrolü sayesinde kazaların düşürülmesi hedefleniyor.

Kazalar azalacak

Bu destek sistemleri, sürücülere trafik sıkışıklıkları, kaçış manevrası ve uzaktan kontrollü park etme konularında yardım- cı oluyor. 2020 yılı itibarıyla şirketin hedefi, otonom sürüş için bir otoyol pilotu üretmek ve bu sistem ile kısmi otonom sürüşten yüksek seviyede otonom sürüşe geçmek. Sürücüler, yolcular haline gelecek. Bu da daha fazla konfor ve çok daha fazla güvenlik anlamına gelecek. Bosch’un trafik kazaları konusunda araştırma yapan ekibi, otonomun artırılmasının kaza rakamlarında önemli bir azalma sağlayacağı tahmininde bulunuyor.

Aynı zamanda internet, geleceğin mobilitesinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacak. Günümüzde gerçek zamanlı trafik haberleri, kazalar, yol inşaat çalışmaları veya bir sonraki dönemeçte meydana gelen trafik sıkışıklığı gibi bilgilere ulaşma imkanı mevcut. Bu bilgiler, yüksek seviyede otonom sürüş işlevleri açısından temel bir özelliğe sahip. Daha da fazlası, sürücüler internet üzerinden uygun şarj noktaları bulabilir, rezerve edebilir ve ödeme yapabilirler.

Otonom sürüşte direksiyon dahi, sistemin kontrolünde olacak.

Otonom sürüş sayesinde kazaların ciddi oranda düşürülmesi hedefleniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.