SsangYong bir ufaklıkla geri dönüyor

Kompakt SUV trendine SsangYong da uydu. Peki ama Trivoli başarılı olabilecek mi?

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Ssang ne? SsangYong! Evet, böyle bir marka var. Ancak Avrupa pazarlarında satış konusunda pek de başarılı değil. Örneğin geçtiğimiz yıl sadece 1078 adet SsangYong satıldı. Koreli marka bu durumu değiştirmeyi hedefliyor. Bunun için kullanacağı koz ise, Tivoli. Bu küçük SUV’dan markanın geri dönüşü için çok şey bekleniyor.

Uzunluğu 4.20 m olan Tivoli, gayet kompakt bir araç ve ilginç bir yapıya sahip: Biraz Skoda Fabia, biraz da Mini’yi andırıyor. Aracını özelleştirmeyi sevenler içinse, 8 dış renk, 5 renk kombinasyonu, parlak kırmızı koltuklar ve 6 farklı renkte ayarlanabilen gösterge aydınlatması gibi seçenekler sunuluyor. Koreli SUV’un iç mekanı gayet geniş. Büyük cam yüzeyler ise ferahlık ve kalın C sütunları haricinde yeterli görüş sağlıyor. Geniş diz mesafeleri sayesinde arka koltuklarda iri yapılılar bile rahat edebiliyor. İyi şekillendirilmiş ön koltuklar (ısıtma ve soğutma opsiyonu da var) sürücü ve ön koltuk yolcusunu hoş bir şekilde sarmalıyor. Standart hacmi 423 lt hacimli bagaj ise, yüksek yükleme eşiği ve arka koltuklar yatırıldığında oluşan basamak nedeniyle can sıkabiliyor. Ancak SsangYong, Haziran ayı içinde piyasaya çıkacak olan Tivoli’de bu sorunu yükseltilebilir bagaj zemini fonksiyonu ile hafifletebileceğini açıkladı.

Modern tasarımlı kokpitte 7 inçlik ekrana sahip bir multimedya sistemi görev yapıyor. Kullanımı rahat olan TomTom navigasyon sistemini de içeren multimedya sisteme akıllı telefonlar kolayca bağlanabiliyor.

Tivoli ilk etapta 1.6 lt 128 HP’lik atmosferik bir benzinli motorla piyasaya çıkacak. Turbo desteği olmadığından yüksek güç için yüksek devir gerektiren bu motor, aracın rahat genel karakteriyle uyumlu: 160 Nm’lik maksimum torkunu 4600 d/d’de verebiliyor. Biraz yumuşak çalışan direksiyon sistemi, 16 ve 18 inç jant opsiyonları olan Tivoli’yi dar alanlarda kıvrak bir şekilde kontrol etmenizi sağlıyor. Turbo beslemeli 115 HP güç ve 300 Nm tork üreten 1.6 lt’lik dizel motor ve 4 tekerlekten çekiş seçenekleri ise sonbahar aylarında seçeneklere katılacak. Aracın klimaya sahip Chrystal adlı baz donanım seviyesinin Almanya fiyatı 15 bin 490 Euro, Quartz ve Sapphire paketlerinin fiyatlarıysa 17 bin 990 Euro ve 22 bin 490 Euro olarak açıklandı.

SsangYong’un hakkını vermek gerekiyor: Tivoli, rakiplerinden çekinmesine hiç gerek olmayan sevimli bir SUV. Önerimiz, biraz bekleyip sonbaharda piyasaya çıkacak olan ve yüksek torkuyla gayet yeterli performans sunmasını beklediğimiz dizel motorlu versiyonu satın almanız yönünde olacaktır.

Arka kısım da özgün ve göze hoş gelen uyumlu hatlara sahip.

Kokpit modern ve okunaklı. Navigasyon opsiyonel, klima ve müzik sistemi standart.

Yüksek yükleme eşiği ağır yüklerde belinizin zorlanmasına neden olabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.