Romeo’nun yeni aşkı

Karşınızda Alfa Romeo’nun yeni umudu: Yeni Giulia. Sadece dış görünüm fotoğrafları sergilenen Giulia, 510 HP’lik gücü ve arkadan itişli olmasıyla dikkat çekiyor.

Auto Show - - GÜNCEL -

Alfa’nın uzun zamandır beklenen performanslı sedan modeli Giulia, Frankfurt Fuarı öncesi (17-27 Eylül 2015) fotoğraflarıyla gün ışığına çıktı.

Yeni Giulia, hem isim seçimi (Giulia ismi 1962’den beridir otomobil dünyasının bir ikonu) hem de güç aktarım konseptiyle İtalyan markanın köklü erdemlerine dönüşünü de işaret ediyor. Çünkü bu otomobille Alfa Romeo, arkadan itiş sistemine (4x4 opsiyonu da olacak) geri dönüş yapıyor.

Başkan Harald Wester, bu otomobile verdikleri önemi şu sözlerle dile getirdi: Yeni Giulia, markanın manifestosu ve sınıfında dizayn, teknoloji ve performans ağırlığı konularında çıta yüksekliklerini belirleyecek.” Bunun için mühendisler, araçta katı bir diyet programı uygulamışlar. Örneğin topmodel Quadrifoglio Verde’de motor kaputu, şaftlar ve tavan hafif (ve pahalı) bir malzeme olan karbon-fiberden üretilmiş. Baz Giulia ise biraz daha basit bir kıyafete (sac veya alüminyum) sahip olacak. Alüminyum malzemeye kapılar, fren sistemi ve süspansiyon aksamında da rastlayacağız. Arka aks taşıyıcısı ise alüminyum-güçlendirilmiş plastik karışımından üretilecek.

Performans konusundaki yüksek beklentileri karşılayabilmek için Alfa, Quadrifoglio Verde adlı topmodeli sunacak. Bu modelin 6 silindirli ve turbo beslemeli alüminyum motoru 510 HP gibi gerçekten iddialı bir güç üretiyor. Sakin kullanımlarda silindirlerinin yarısını kapatarak tutumlu da olabilen bu motorla Giulia, 100 km/s hıza sadece 3.9 sn’de çıkacak. Aracın 4 sürüş programı (Dynamic, Natural, Advanced Efficient ve Racing) kokpitteki bir düğme ile kontrol edilebiliyor. En sportif mod olan Racing’de ayarlanabilen vites değişim zamanları, direksiyon ve ESP tepkileri, Giulia’nın çekirdeğini hissetmenizi sağlıyor. Bunlara ilave olarak kullanılan ayarlı ön spoyler, ön aksta yarattığı yere bastırma etkisiyle yola tutunma yeteneğini artırıyor.

Önümüzdeki yılın ilk aylarında piyasaya çıkacak olan yeni Giulia’da, ilk etapta daha “halka yakın” motorlar görev yapacak: 1.4 lt ve 1.8 lt’lik benzinli ve 2.2 lt’lik dizel. Yine de Alfa, tüm motor yelpazesini Frankfurt Fuarı’nda görücüye çıkarmayı planlıyor.

Fiyatlar konusunda henüz bir açıklama olmasa da, Almanya baz fiyatının 35 bin Euro civarında olması bekliyoruz. 510 HP’lik topmodelin fiyatıysa 75 bin Euro’nun altında olmayacaktır.

Difüzör ve 4 egzoz çıkışıyla Giulia gücünü hiç saklamıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.