Saf sürüş keyfi

Çeyrek asırdır üretilen Japon roadsteri MX-5, dördüncü nesliyle, daha önce hiç olmadığı kadar albenili duruyor.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Kim ne derse desin, Japonlar spor otomobil yapmasını biliyorlar. Her geçen gün bu sınıfta satışlar düşse de, Japonlar yine de hiç havlu atmadılar, hiç pes etmediler ve yeni nesil, modern spor otomobiller üretmeye devam ettiler. Bu spor otomobillere iyi bir örnek de Mazda’nın MX-5 modeli.

26 yıldan beri, ilk üç nesil boyunca toplamda 950 bin satan MX-5, bu zaman zarfında köklerine asla ihanet etmedi ve arkadan itişli, 2 kişilik roadster konseptini korudu. Zaten bu modeli gerçek bir küçük spor otomobil yapan da, onun bu DNA’sıydı.

Şimdi artık değişim vakti geldi ve dördüncü nesil MX-5, şu ana kadar üretil- miş en iyi MX-5 olmayı hedefliyor. Ama bunu yaparken tasarımcılar, MX-5’in köklerine geri dönmeyi ve aracı geliştirirken DNA’sını korumayı hedeflemişler.

MX-5 Program Müdürü Nobuhiro Yamamoto, MX-5’in ilk nesilden bugüne dek, hep saf sürüş keyfi vermek üzerine odaklandığını belirtiyor ve yeni nesilde de bu geleneğin devam ettiğini vurguluyor. Yamamoto, yılda 30 bin MX5 üretilip satılmasının hedeflendiğini açıklıyor. Aslında belki de bu, geride kalan 26 yılın ortalamasından daha düşük bir rakam ama global ölçekte spor otomobil satışlarındaki erozyonu göz önüne alırsak, çok da kayda değer bir düşüş olmayabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.