Kızıl boğalarla bir gün

Bir SUV ya da 4 kapılı bir otomobilde ne kadar spor otomobil olabilir? Cevabı bulmanın tek yolu pistte tam gaz!

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA -

Birkaç hafta önce Porsche, geçen yıl 189 bin 849 adet spor otomobil sattığını açıkladığında, bir test pilotu olarak şaşkınlığa düştüm. Spor otomobil mi?

Neticede bunların 135 bin tanesini, Cayenne, Macan ve Panamera, yani iki SUV ve bir de 4 kapılı otomobil oluşturuyordu. Bu konuyu araştırmak istediğimi belirttiğimde Porsche yetkilileri bunu hiç de komik veya garip bulmadılar ve beni büyük spor otomobil karşılaştırması için Güney İspanya’daki Ascari Race Resort’a davet ettiler. Burada söz konusu olan hissedilenler değil, tur zamanları olacaktı. Doğru bir karşılaştırma yapabilmek için her modelin güçlü GTS versiyonlarını bir araya getirdik. Çünkü bunlar, hem GT hem de giriş modellerinin çok üzerinde konumlandırılan, motorlarında ince ayarlarla güçlendirmeler yapılmış, süspansiyonları ise günlük kullanım yerine pist kullanımı odaklı ayarlanmış modeller.

Başlangıcı Porsche’nin kadim modeli 911 yapıyor. Bu alçak yapılı ve kaslı otomobil pit bölgesinde gerçekten iddialı bir görüntü çiziyor. Hem de artık boyutları iyice büyümüş olmasına rağmen. 911’in 6 silindirli boxer motoru sinirli homurtularla uyanıyor, 4 tekerlekten çekiş sayesinde herhangi bir aktarma problemi yaşanmıyor ve 430 HP’lik atmosferik motor aracı 4 sn içinde 100 km/s’ye ulaştırıyor. Virajlar ise tam bir mucize: İnanılmaz bir nötrlük sunuyor, neredeyse

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.