İ

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA -

şte yine kıpkırmızı bir parlaklık. Acaba fren diskleri dumanlar çıkarıp yanıyor mu? Duman, yanmakta olan 8 bin 700 Euro’dan mı çıkıyor? Evet, Porsche’nin seramik frenlerinin opsiyon fiyatı işte bu kadar! Beklentilerimiz bunun normal olduğu ve SUV’lara bir zararının olmadığı yönünde. Eğer 2.3 tonluk bir ağırlığı durduracaksanız, ortalığın biraz ısınması gayet normal. Durum ne olursa olsun, fren performansları kesinlikle çok iyi. 100 km/s’de 35.7 m’lik duruş mesafesi birinci sınıf bir rakam. Küçük kardeş Macan ise daha da iyisini yapıyor: Neredeyse 1 m önce duruyor. Bu bölümde Macan cesurca oynuyor ve Oschersleben’deki Motorsport Arena Pisti’nde 120 HP daha güçlü olan Cayenne’in ensesinden ayrılmıyor.

Ağabeyin bu kadar hızlı olabilmesinin asıl nedeni tabi ki çok daha güçlü olması. 750 Nm’lik yıkıcı tork değeri sayesinde viraj çıkışlarında daha iyi hızlanıyor. Tek tek yaptığımız sektör değerlendirmeleri de bunu destekliyor. Pistin düzlüklerinde Cayenne, daha yüksek hızlara ulaşıyor ve parkurun uzun virajlarında da, kendisinden çok daha hafif olan Macan’dan biraz daha hızlı olabiliyor. Çünkü daha geniş tabanlı (295!) ön lastikleri daha iyi bir tutunma sağlıyor.

Test ölçümlerinden bağımsız olarak bakıldığında ise Macan, çok daha hafif yapısı sayesinde, daha fazla keyif veriyor: Yönlendirme tepkileri daha canlı ve uyumlu,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.