Oruçlu sürücüler ve güvenli sürüş

Trafik kazaları yaz aylarında ve sıcak havalarda yoğunlaşıyor. Buna bir de Ramazan ayının kendine has özellikleri eklenince, trafik kazası olasılığı daha da yükseliyor. Özellikle iftar saatine yaklaştıkça, trafikte çok daha agresif ve dalgın sürücülerle b

Auto Show - - AUTO SAFE GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ -

Yaz aylarında gündüz süresi 16-17 saatlere çıkarken, bu süre boyunca oruç tutuyor olmak sürücüler için çok ciddi sıkıntılar yaratabiliyor. Uyku düzeni bozulan, yetersiz uykuyla yola çıkan sürücüler için yorgunluk ve uykusuzluk büyük bir risk oluştururken, açlık nedeniyle oluşan dikkat dağınıklığı, sabırsızlık ve öfkeli sürüş tarzı da kazalara davetiye çıkarabiliyor.

Yaz sıcağında araç kullanmak sürücü- ler için zaten yeterince yorucudur. Güzel havanın ve asfalt yolda gitmenin verdiği güven duygusuyla sürücüler, farkında olmadan hızlarını daha da artırmakta, üstelik dikkat dağınıklığı yaşadıkları için tepki verme süreleri de uzamakta.

Sıcak havada ciddi su kaybı yaşayan sürücüler, eğer oruç tutuyorsa iftar saatine doğru halsizlik, tansiyon düşmesi, baygınlık hissi ve baş dönmesi gibi fiziksel sorunlarla karşılaşabilirler.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.