Tam olmamış!

Auto Show - - GÜNCEL -

Türkiye, son yıllarda müthiş bir karayolları atılımı gerçekleştirdi… Yeni otoyollar, yepyeni bölünmüş yollar ve yeni nesil asfalt kaplamalar….

Fikir ve yatırım harika!.. Fakat, son uygulamalarda çok ciddi eksiklikler var…

Örneğin; yaz sıcakları tam olarak başlamamasına rağmen, 30 derece sıcaklıkta bile asfaltın eridiği yerleri saymak bile mümkün değil… Neredeyse her yerde erimiş zift, otomobillere ciddi şekilde zarar veriyor… Gövde boyaları, çamurluk kenar ve içlerini sonradan temizlemek, başlı başına bir dert oluyor… Ayrıca erimiş asfaltın hızlı girilen virajlarda yol tutuşu bozması ve neredeyse buzlu zemin etkisi yaratması da çok tehlikeli!..

Diğer yanda yeni kaplanan yollarda sıcak ziftin üzerine dökülen kaplama malzemesindeki küçük taşların, öndeki otomobilin tekerleğinden ön camınıza sıçraması da başka bir keyifsiz konu…

Elbette, bunlar ihale şirketlerinin uyarılmasıyla kolayca çözülebilir konular…

Ancak, asıl üzerinde durulması gereken konu, karayollarının ve Trafik Genel Müdürlüğü’nün yenilenen yollara koydukları yeni yol işaretleme ve kural tabelaları!..

Bölünmüş yollarda hız limitleri 110 km/s… Bu doğru!.. Kavşakların geçişinde ise olması gereken 70 km/s!.. Fakat, köy veya kasaba geçişinde olmasanız bile birçok yerde bölünmüş yolların üstündeki kavşaklarda hız limiti 50 km/s’ye indiriliyor… Bu doğru değil!.. Çünkü, 50 km/s, meskun mahal yani şehir içi ara sokak hızıdır… Bölünmüş yolda 110 km/s ile ilerlerken, aniden 50’ye yavaşlamak, ardından tekrar 110’a çıkmak, çok gereksiz vites düşürme ve fren gerektiriyor… Ardından tekrar hızlanmak için gaza basmak, uzun yol ritminin bozulmasının yanında çok gereksiz ekstra yakıt tüketimine de neden oluyor… Bir düşünelim, milyonlarca araç aynı şekilde yavaşlayıp hızlanıyor ve oluşan ekstra yakıt tüketiminin ve ekstra kirli gaz emisyonun zararını hesaplamak da mümkün değil…

Olması gereken, 70 km/s ile kavşak geçişleri!.. 50 ile 3. vitese düşerken, 70 ile 4. viteste bile yavaşlayarak kavşak geçişi yapılabilir!..

Diğer yanda 50 km/s hız limiti uygulamasının sonlandığı noktada “hız limiti sonu” tabelalarının olmayışı!..

Maalesef, belki de o sebeple, o noktaların biraz ilerisinde trafik polislerinin radarla hız kontrolleri var…

Durup, “Buradan maksimum 50 ile mi, yoksa 110 ile mi geçmemiz gerekiyor?” diye sorduğunuzda, garip bir gülüşle karşılaşıyorsunuz!.. Cevapları, “Tolerans ile birlikte 120 km/s! 121 ile ceza kesiyoruz!” şeklinde…

Fakat, 70 ile de ceza kesseler, 50 km/s hız limiti burada da devam ediyor!” deseler, itiraz edilemeyecek… Çünkü hız tahdidi bitimi tabelaları görünmüyor… Biraz keyiflerine kalmış, diyebiliriz… Sonuçta, siz siz olun, dikkatli olun! Tatiliniz, erimiş asfalt ya da gereksiz hız cezalarıyla zehir olmasın!..

Yeni yolların test edilmemiş hız uygulamaları ve eriyen asfalt, başınızı ağrıtabilir!..

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.