Dışı Mustang, içi Midilli Ford Mustang EcoBoost

Ford, efsane modeli Mustang’i günlük kullanıma uygun hale getirdi. Kaputun altına yerleştirilen küçük motorla, “Ne kadar bir Mustang olarak kalabildi?” sorusu akıllara geliyor.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Tamamen yağsız ve kalorisiz gibi terimler Amerika’dan geldi. Bunlara ek olarak, var olan V8’in yanına, üstelik dört silindiri ile “Mustang Light” dahil oldu. Downsizing yani motor hacmi küçültme, daha doğrusu diyet sayesinde efsanenin motor hacmi 2.3 lt’ye kadar düştü. Tüm bu veriler doğrultusunda rahat nefes alabilmek için ancak bir cabrio bizi kendimize getirebilirdi.

Hayaldi, gerçek oldu. Amerikan efsanesine turbolu, dört silindirli motor uygulandı. Tüm bu verilere karşın, acaba karşımızda gerçek bir Mustang duruyor mu? Görsel açıdan kesinlikle evet. BMW 4 Serisi Cabrio ile karşılaştırıldığında, Mustang gurur verici şekilde 14 cm daha uzun. Sürücü koltuğundan bakıldığında her ne kadar hava girişleri olmasa da, uzun bir motor kaputu keyfimizi artırıyor. Amerikalılar kaputta yer alması gereken hava girişlerini kaldırıp, Avrupa yolları için fren, soğutma ve yürüyen aksamı uygun hale getirmişler.

İç mekan da beklentilerimizi karşılıyor. Plastik malzemeye nihayet son verilirken, yumuşaklık hissi veren malzemeye, krom kaplı düğmelere ve yüksek çözünürlüğe sahip ekrana yer verilmiş. Bagajda ise eskiden olduğu gibi, kaliteli bir halı yerini koruyor. Elektrikli deri koltuklar vücudu iyi kavrıyor. Aracın bu uzun boyuna rağmen arka koltuk yolcuları, Audi Cabrio’da olduğundan daha fazla bir diz mesafesine sahip değiller.

Aynı şekilde elektrikli tente tavan, aracın genel kalitesi hakkında da bilgi veriyor. Büyük arka cam görüş açısını iyileştirirken, tavan mekanizması tam olarak yerine oturuyor ve ayrıca iyi bir yalıtıma sahip. Tavan açık konumda iken dik gelen kısa ön cam sayesinde içeride fırtınalar kopuyor ki bu da olmazsa olmazlardan biri. Rüzgarlık veya açılabilen takla koruma barının, bu otomobilin ruhuna uygun olmadığı düşüncesi, onları opsiyonel donanım listesine ayırıyor.

Bunun sebebi ise açık ve net; Mustang Motor: 4 silindirli turbo, önde uzunlamasına; Motor hacmi: 2300 cc; Maks. güç: 314 HP-5500 d/d; Maks. tork: 432 Nm-3000 d/d; Maks. hız: 234 km/s; 0-100 km/s: 5.9 sn; Güç aktarımı: arkadan itiş, 6 ileri manuel şanzıman; Yakıt deposu: 59 lt; U/G/Y: 4784/1916/1394 mm; Bagaj hacmi: 332 lt; Boş ağırlık: 1655 kg; Tüketim: 8.0 lt/100 km; CO : 179 gr/km geçmişinde olduğu gibi tam bir erkek otomobili havasını yeniden estirmeye karar vermiş. Sade göstergeler ve detaylara pek girilmeden oluşturulan yapının içerisindeki en geleneksel unsur ise manuel el freni. Yola çıkmaya hazırız. Marş düğmesine basar basmaz tüm gerçekler ortaya çıkacak. Motor bölümünün ancak yarısını doldurabilen ufaklık uyanırken, neredeyse sesi hiç duyulmuyor.

İnsanın aklına “Bu ne?” sorusu geliyor. Bir Mondeo? S-Max? Motor kapağının üzerinde EcoBoost ibaresi bulunuyor. 2.3 lt’lik hacme sahip motorun sesi de aynen böyle çıkıyor. Etkileyici bir ses beklentisi olanlar hayal kırıklığına uğrayacaktır. Homurtu veya gürleme yok. Sadece bu sesten dolayı bile (yakıt tüketimini bir kenara bırakacak olursak) insan V8’i şimdiden özlemeye başlıyor. Mühendislerin, en azından EcoBoost motor için akustik bir ayar yapmaları beklenirdi. Mercedes’in 2.0 lt’lik A 45 AMG için yaptıkları göz önüne alınırsa, daha heybetli Mustang için daha sesli bir yol arkadaşı uygun olurdu.

Üstelik giriş seviyesindeki bu motor, söz konusu performans olduğunda kaslarını oynatabilecek yeteneğe de sahip. 0-100 km/s hızlanmayı 6 sn civarında

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.