Doktor gelene kadar!

Fren arızaları ve elektronik problemleri, W 211’in sağlamlık imajına darbe vurmuştu. Peki ama ikinci elde durum nasıl?

Auto Show - - KULLANILMIŞ OTOMOBİL -

“Bundan 30 yıl önce ilk Mercedes’imi satın almıştım. Bu bir /8 serisiydi. Keşke onu tekrar satın alabilsem.” Bu sözler Radyolog Dr. Andreas Leichert’e ait. Kendisinin fiyat limitiyse 10 bin Euro. Leichert’e göre bu otomobil, gerçek bir Benz ve yeterince lüks ve güce sahip klasik bir sedan.

Karşısına çıkardığımız sahibinden satılık 2005 model E 320 CDI ise buna iyi bir alternatif olabilir. Bu araç, V6 dizel motora ve 7 ileri oranlı otomatik şanzımana sahip ilk W 211 modeli. Kilometre sayacında 211 bin rakamını okuduğumuz 320 CDI’ın asıl ilginç özelliği ise, ilk sahibinin neredeyse o günlerde E Serisi’nde sunulan tüm ekstra donanımları sipariş etmiş olması: Mesafe takip fonksiyonlu hız sabitleyici (Distronic), havalı süspansiyon (Airmatic), panoramik cam tavan, havalandırma/ısıtma/masaj fonksiyonlu dinamik koltuklar, navigasyon (Comand), Parktronic... Bu da 49 bin 851 Euro’luk Almanya baz fiyatını, yaklaşık 28 bin Euro yükseltmiş: 77 bin 716 Euro! İkinci el piyasasındaki fiyatıysa bugün sadece 10 bin 200 Euro civarında belirleniyor.

Satıcıya 9 bin 400 Euro öneren Leichert, aracı durum kontrolü için yetkili servise götürüyor. Teşhis:

Arka lastikler aşınmış, turbo hortumu yırtılmış, motorda yağ kaçakları var... Çok fonksiyonlu koltuklar içinse ya yetkili servise ya da çıkmacıya gitmek gerekiyor: Isıtma sistemi bozuk. Çalışmayan masaj fonksiyonunun nedenleri ise bozuk kompresör, patlayan hava yastıkları ya da delinmiş hortumlar olabilir. Bilgisayarlı kontrolde ise başka bir sorun görünmedi.

Klasik reçete: Bagaj hacmi 540 lt. O günlerde katlanır arka koltuklar, sedan versiyonların opsiyon listesinde yer alıyordu.

Tipik zayıflık: Zaman geçtikçe çok fonksiyonlu koltuğun fonksiyonları zayıflıyor. Bunun nedeni ise çoğunlukla basınçlı hava sistemindeki kaçaklar.

Doktorun hoşuna gitti: Deri döşemeli, havalandırmalı ve masaj fonksiyonlu koltuklar. Daha rahatını bulmak zor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.