AUDI TTS; BMW M235I

TTS, hassas, güçlü ve mükemmel. M235i ise klasik, sesli ve samimi. Ancak ikisi de insanın kanını kaynatıyor.

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Cool Audi yakıcı BMW’ye karşı

Akaryakıt istasyonunda Audi TTS ve BMW M235i’nin depolarını listedeki en pahalı benzinle doldururken, karşılaştığımız bir grup hangisinin daha iyi olduğunu tartışmaya başladı: “Teknoloji tutkunu Audi mi, ateşli BMW mi?” Aralarındaki uluslararası değişim öğrencisi Yunanlı Elena, büyük ihtimalle ülkesindeki ekonomik sıkıntıların etkisiyle “ikisini de garajımda görmek istemem” diyerek fikrini belirtiyor. Ancak bu onun fikri ve bizler hangi Bavyeralının daha etkileyici olduğunu öğrenmek için can atıyoruz. Tabi ki yarış pistinde!

Audi’nin içine neredeyse düşerek giriyorsunuz. Orada sizi alçak konumlu ve vücudu tam olarak saran sert dolgulu koltuklar bekliyor. İç mekanın verdiği keyif nedeniyle marş düğmesini ilk anda bulamıyorsunuz. Düğmeye bastığınızda ise ilk sürpriz karşınıza çıkıyor: 310 HP’lik güce rağmen TTS’in sesi hiç de etkileyici değil. Sesin güzelleşmesi için Sport modun seçilmiş olması ve yüksek devir çeviriyor olmanız gerekiyor. Sonuç olarak Audi, kaputun altında sadece 2.0 lt hacimli ve 4 silindirli bir turbo motorun görev yaptığını gizleyememiş.

Görsel olarak daha az dikkat çeken, hatta profili biraz kaba görünmesine rağ-

Audi’nin sloganı TTS için “teknolojiyle daha fazla etkileyicilik” olarak değiştirilmeli.

men BMW, insanın tüylerini daha çabuk diken diken ediyor. Daha yüksek sürüş pozisyonuna rağmen 2 Serisi, yarış eldiveninizle mükemmel bir uyum sağlıyor. Ayrıca 3.0 lt’lik 6 silindirli motorun sesleri çok daha erotik. Rölantideki boğuk sesleri bile çok etkileyici ve devir arttıkça etkileyicilik seviyesi de artıyor.

Neyse, bizim asıl istediğimiz, sesleri dinleyip yorumlamak değil hızlı birer sürüş yapmak. BMW test aracını manuel değil de 8 ileri otomatik şanzımanla vereceğini söylediğinde kısa bir süreliğine hayal kırıklığına uğradık. Ancak haksız olduğumuzu hemen anladık: 326 HP’yi yönetmekte hiçbir şanzıman, ZF’in bu otomatiği kadar iyi olamaz. Her vites değişimi dikkate değer sarsıntılar olmadan, yıldırım hızıyla gerçekleşiyor ve her zaman en uygun oranı buluyor. Bu sayede BMW, 0-100 km/s hızlanmada Audi’ye yarım saniye fark atıyor ve bu avantajını 200 km/s’ye kadar devam ettiriyor. Manuel şanzımanlı Audi ise burada, çok kısa tutulmuş vites oranlarının (0-100 km/s hızlanmada iki kez vites değiştirmek gerekiyor) dezavantajını yaşıyor. Ayrıca hızlı vites değişimlerinde kısa birer duraklama da yaşanıyor. Suni olarak yaratılan bu duraklamalar vites

Arka spoyler elektrikli bir sistemle yükseliyor. Tam dijital kokpit, gösterge türlerinin değiştirilmesine izin veriyor. Bagaj kapağında sabit bir küçük spoyler bulunuyor. Klasik yuvarlak göstergeler standart ibrelere sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.