SMART FORTWO VE FOURFOUR

Şehrin bücürü smart, geçtiğimiz yıl yenilenmişti. Kasım ayında ise hem fortwo, hem de forfour gövde seçenekleriyle ve yeni, çift debriyajlı otomatik şanzımanıyla Türkiye pazarına geliyor.

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Otomatikle geliyorlar

Şehrin küçüğü smart büyümeye devam ediyor. Ama boyut anlamında değil. Smart ürün gamı içerisinde model çeşitliliği, pazarlama anlamında da dünya ülkelerinde gördüğü yükselen taleple birlikte büyümeye devam ediyor.

Ürün gamı çeşitliliği, geçtiğimiz yıl smart’ta yapılan yenilikle başlamıştı. Bir süredir sadece fortwo modeliyle yoluna devam eden smart, geçen yıl ürün gamına, dört kapılı, dört kişilik forfour modelini yeniden dahil etme kararı aldı. Ayrıca bu yıl yeni gelen motor ve twinamic adı verilen otomatik şanzımanla birlikte, ürün ailesi daha da genişlemiş oldu, şu an Avrupa pazarında toplam 10 motor ve şanzıman kombinasyonu çeşitliliğine ulaşılmış durumda.

Pazarlardaki gelişme ise, ABD’den Çin’e kadar dünyanın farklı ülkelerinde aracın tanıtılması ve bu pazarlarda kabul görmesi şeklinde gelişmiş. Yıllık 100 bin adetlik satış trendi, Nisan ayında yakalanan aylık 11 bin adetlik satışla birlikte tırmanışa geçmiş. Yeni gelen otomatik şanzıman seçeneğiyle trendin yükselişle devam etmesi bekleniyor. Almanya ve İtalya’nın bazı şehirleri tam bir smart kenti olmuş durumda. Örneğin Köln’de 1000 kişiye 10 smart düşüyor.

Yeni smart’ta 2 benzinli motor yer alıyor, her iki motor da 3 silindirli olarak planlanmış. 999 cc hacmindeki (kabaca 1 litre hacimli diyebiliriz) motorun giriş versiyonu 45 kW yani 60 HP güç üretiyor. Aynı motorun, 52 kW yani 71 HP üreten güçlü bir versiyonu daha var. Öte yandan en güçlü benzinli motor, en küçük motor hacmine de sahip olanı. 898 cc’lik (kabaca 900 cc) bu benzinli ve turbolu motor 66 kW yani 90 HP güç üretiyor ve hafif sıklet smart’a şehir içinde yeterli ataklığı kazandırıyor.

Otomatik vitesli 52 kW’lık fortwo 100

Smart serisi kasım ayında, fortwo ve forfour modelleriyle ve yeni twinamic şanzımanla gelecek. Araçlarda 52 kW ve 66 kW’lik 3 silindirli benzinli motorlar yer alacak.

Kokpitin solu üst

köşesine yerleştirilmiş

devir saati sevimli bir detay.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.