BMW X5 (E53)

Kullanılmış bir ilk nesil BMW X5 satın alırken dikkatli olmak gerekiyor: Bu Elit ama yaşlı SUV’u ucuz fiyatlı diye satın alanlar, test aracımızdaki gibi sonradan çok pahalıya malolacak bir problem çocuğun sahibi olabilirler.

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Gözdelikten problem çocuğa

Alman firma, tarihindeki ilk SUV’u tasarlarken mühendisler çok yönlü bir yetenek yaratmaya odaklanmışlar. İlk X5’in (E53, 2000-2006) sınıfına yaraşır lükslüğü, yüksek sürüş pozisyonu ve 4 tekerlekten çekiş sistemiyle beğeni toplaması ama markanın geleneksel sürüş keyfinden ödün vermemesi gerekiyordu. Ortaya çıkan ise, 2.3 tonluk ağırlığına ve büyük boyutlarına rağmen virajları kıvrak bir şekilde dönebilen bir araç oldu. Ne yazık ki bu araç, zemindeki bir bozukluktan diğerine zıplayarak ilerliyordu. Yani rahat bir sürüş imkanı sunamıyordu.

Yüksek torka sahip benzinli V8’lerle (286-360 HP) kombine edilen versiyonların verdiği keyifse, akaryakıt istasyonlarında yok oluyordu: 13 lt/100 km’nin altındaki tüketimler neredeyse imkansızdı, ortalamalar 17 lt civarındaydı, 20 lt’li rakamlar ise istisnai değildi. 236 HP güce sahip 3.0i motora sahip versiyonlarsa hem aracın ağırlığı altında zorlanıyor, hem de oldukça ender bulunuyor. Piyasada en çok rastlanan model olan 3.0 lt’lik dizel motorlu versiyonlar, aynı zamanda en mantıklı seçenekler olarak dikkat çekiyor. 3.0d (184 HP; Ekim 2003 itibariyle 218 HP) 10 lt civarında motorinle yetinebiliyor. Ancak partikül filtresinin Ekim 2005’ten sonra standart olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Test aracımız piyasadaki birçok X5’i temsil eder özelliklere sahipti. Örneğin fiyatı, teknik aksamı sorunsuz olsaydı bile 15 yaşında bir araç için gayet yüksekti. Neyse ki otomatik şanzıman tamir görmüş ve iyi çalışıyordu, yani sonradan çıkacak maliyetleri azaltıyordu: 12 yıllık lastikler, sızdıran bir radyatör, yırtık bir aks körüğü, paslanmış bagaj kapağı, bozuk elektrikli camlar, yırtılmış ön spoyler, yağ kaçıran direksiyon kutusu... Bu X5 gerçekten kötü, hatta ölü bir yatırım olurdu.

DİREKSİYON KUTUSU

Taşıyıcı görevi yapan küçük bir plastik parça sık sık kırılıyor. BMW ise tüm sistemi yenilemeyi öneriyor.

PAS Güç aktarımının olmaması veya vites değişim problemleri yaşandığında, en kötü durumlarda tüm dişlilerin yenilenmesi gerekiyor. Şanzımanın tamamen yenilenmesi daha da pahalıya maloluyor.

FRENLER ELEKTRİKLİ CAMLAR

OTOMATİK ŞANZIMAN

AKS KÖRÜKLERİ

TURBO (3.0d) Ön aks körüklerindeki yırtılmalar göreceli olarak daha zararsız. Çünkü yırtılan körüğün değişim maliyeti çok da yüksek değil.

SOĞUTMA SİSTEMİ Bagaj kapağının altı, kapı altları ve süspansiyonun birçok parçasında pasa sık rastlanıyor. X5 gibi ağır ve hızlı bir araçta fren sisteminin erken aşınması normal. Sık sık disk ve balata değiştirmeye hazır olun. Direksiyon boşlukları ve yağ kaçakları, direksiyon kutusundaki aşınmalara işaret eder. Dişli değişimi göreceli makul, tüm kutunun değişimi ise oldukça pahalı bir tamirat. Test aracındaki gibi sızdırma yapan radyatörler pek zararlı değil. Tabi ki erken fark edildikleri sürece. Fark edilmediğinde motor aşırı ısınma kaynaklı sorunlar çıkarabiliyor. Sık sık tam gaz kullanımlar yapmak, 3.0 lt’lik dizel motorun silindir kapak contasının yanmasına ve turbonun bozulmasına neden olabiliyor.

Sürüş konforu, işçilik kalitesi ve ergonomi günümüz için bile birinci sınıf seviyesinde. Navigasyonun yanındaki kasetli müzik sistemi, 1990’lardan kalma bir nostalji.

15 yıl önce SUV dünyasında dinamizm çıtasının belirleyicisi olan X5, 2.3 tonluk bir araç için hala gayet atak sürüş özellikleri sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.