BLOODHOUND SSC

Andy Green ve ekibi, bu yıl içinde Kara Araçları Dünya Hız Rekoru’nu kırmayı, ardından da 1000 mil/s sınırını aşmayı hedefliyor. Ünlü pilot bunu nasıl gerçekleştireceğini bizlere anlattı.

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Hedef 1600 km/s!

Dead Dog ölümden hiç korkmuyor. Ne 800 km/s hızla ilerlerken şok dalgası oluştuğunda, ne de 1000 mil/s’de... Çünkü Güney Afrika’da bir çölde saniyede 440 metre hızla ilerlerken Dog’un ölümü düşünecek zamanı olmuyor.

Dead Dog “bunun için eğitildim ve kesinlikle hazırım” diyor.

Dead Dog, Andy Green’in telsiz çağrı kodu. 52 yaşındaki Green, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde filo komutanı rütbesinde bir savaş pilotu. Aynı zamanda 15 Ekim 1997’den bu yana 1227.985 km/s ile Kara Araçları Dünya Hız Rekoru’nun da sahibi.

Green bir otomobilin içinde sesten hızlı gitmeyi başardı. Ancak metaforik bir ses duvarı hala yıkılmadı: 1000 mil/s, yani 1600 km/s. Bunun için kullanacağı aracın adı ise, bir 357 Magnum mermisinden bile daha hızlı olan Bloodhound Super Sonic Car. Green bu sürüşün rekor avının sonu olacağını söylüyor ve ekliyor: “Daha fazlası mümkün değil. Bu benim son yüksek hız sürüşüm olacak.”

Andy Green ile “1600 km/s Projesi”nin geliştirme merkezi olan Batı İngiltere’deki Bristol şehri yakınlarındaki bir hangarda buluştuk. Kendisi şu anda 13.5 m uzunluğundaki kabuğunun yanında duruyor ve açıklama yapıyor: “Hem Rolls-Royce türbini, hem de roket

Alüminyum tekerlekli roket: 13.5 m’lik Bloodhound Super Sonic Car, dünyanın en hızlı otomobili unvanına aday.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.