Smart forfour 1.0 twinamic

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Motor: 3 silindir, arkada enlemesine; Motor hacmi: 999 cc; Maks. güç: 71 HP-6000 d/d; Maks. tork: 91 Nm-2850 d/d; Maks. hız: 151 km/s; 0-100 km/s: 16.9 sn; Güç aktarımı: arkadan itiş, 6 ileri oranlı, çift debriyajlı otomatik şanzıman; U/G/Y: 3495/1665/1555 mm; Bagaj hacmi: 185-975 lt; Boş ağırlık: 975 kg; Tüketim: 4.2 lt/100 km; CO : 96 gr/km km/s’e hızlanmak için 15.1 sn’ye ihtiyaç duyuyor. 66 kW’lık en güçlü model ise 11.3 sn’de bu hıza ulaşıyor. Maksimum hızlar ise sırasıyla 151 ve 155 km/s. Tüm bu veriler fortwo’nun şehir içi sürüşler için yeterince atak olacağını gösteriyor.

Dört kişilik forfour ise biraz daha konforlu sürüşün yanı sıra, son sürat konusunda da iyi durumda. 52 kW’lık versiyon 151 km/s son hıza sahipken, 66 kW’lık versiyon 165 km/s hıza çıkabiliyor. Bu da en güçlü forfour’un zaman zaman şehir dışı yollara da rahatça çıkabileceğini gösteriyor bizlere.

52 ve 66 kW’lık fortwo ve forfour modellerinde twinamic isimli yeni bir çift kavramalı tam otomatik şanzıman yer alacak. Yaptığımız sürüşlerde bu yeni otomatik şanzıman, sarsıntısız vites geçişleriyle göz doldurdu. Bir önceki nesilde otomatik şanzımanın vites geçişlerinde yarattığı sarsıntı, smart’ın bir otomobilden çok, bir motosiklet benzeri sürüşe sahip olmasına neden oluyordu.

Smart’ın asıl yaşam alanının şehir içi olduğunu söylemiştik. Orijinal smart’ın fortwo olduğundan yola çıkarak, bu oto- mobilin şehirde oldukça kıvrak, manevra kabiliyeti yüksek ve park konusunda da çok usta olduğunu söylemek mümkün. Toplam 2.695 mm uzunluğa sahip olan fortwo, bu ebadıyla diğer otomobillerin giremeyip boş bıraktıkları park alanlarını rahatça değerlendiriyor. Hatta bazı Avrupa şehirlerinde bu araçların, yatay park etmiş araçların arasına dikey olarak park ettiklerini görebilirsiniz. Bunun nedeni de 2.5 m’den az büyük olan toplam uzunluğu. Ayrıca fortwo’nun rekor sayılabilecek kadar küçük olan dönüş çapı (6.95 m) da onu şehir içinde manevra konusunda çok avantajlı duruma getiriyor. Bu kıvraklıkta, arkadan motor ve arkadan itiş düzeneğine sahip olmasının da büyük önemi var. Böylece ön tekerlekler abartılı bir açıyla park manevrası yapabilecek özgürlüğe kavuşmuşlar.

Dört kişilik forfour versiyonu da şehir içerisindeki sürüşlerde pratik olsa bile, fortwo kadar anlamlı değil yine de. Forfour’un toplam uzunluğu 3.495 mm yani fortwo’dan 80 cm daha uzun. Bu boyuyla forfour tam bir A segmenti otomobili, tıpkı Hyundai i10 veya Skoda Citigo gibi. Ayrıca 8,65 m’lik dönüş çapıyla forfour da benzer bir manevra ve park kolaylığına sahip, en azından şehirdeki genel ortalamayla kıyaslandığında.

Sürüş izlenimlerimiz

Hem fortwo’yu, hem de forfour’u KölnBonn arasındaki yollarda kullanma fırsa-

2

Çift debriyajlı yeni otomatik şanzıman Twinamic, sarsıntısız geçişler sunuyor.

Dört kişilik forfour’un arka koltukları çok da geniş değil.

forfour önde yeterli bir iç mekan sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.