Aracın testlerinin yapılabileceği bir rüzgar tüneli yok.

Auto Show - - MAGAZİN -

motoru var. İkisinin toplam gücü 135 bin HP.” Hemen yanında duran 800 HP’lik Cosworth Formula 1 motorunu sorduğumuzda “bu motor tekerleklere güç vermiyor, onun görevi rokete saniyede 43 litre hidrojenperoksit göndermek” cevabını alıyoruz.

Green’in hem hareketleri, hem de kurduğu cümleler çok kesin ve yürüyüşü de saç kesimi gibi asker usulü. Neredeyse doğal değilmiş gibi görünen yüz çizgileriyle Green, çizgi roman serisinden çıkarak ete kemiğe bürünmüş bir süper kahramanmış gibi hissettiriyor: “Otomobil, şok dalgası ve çölün birbiriyle etkileşimleri kesinlikle zorlu bir şey.” Röportaj sırasında hiç gülmüyor, hatta sırıtmıyor bile. Kolunu kesse yaranın içinde kan yerine kablolar göreceğim şüphesine kapılıyorum.

Denemenin yapılacağı yer olarak Güney Afrika’nın kuzeybatısındaki Hakseen Bölgesi seçilmiş. Dümdüz bir zemine (20 milyon metrekarelik alandaki yükseklik farklılıkları sadece birkaç milimetre) sahip olan bu bölge 19 km uzunluğunda ve 5 km genişliğinde. Bölgede görev yapan ortalama 300 kişilik bir Güney Afikalı ekip, 5 yıldır zemindeki taş ve çakılları temizliyor. Saat başına 8 Euro alan ekip üyelerinin, deneme gününe kadar 6 bin tondan fazla malzemeyi temizlemiş olacağı tahmin ediliyor.

Rekor projesinin zaman çizelgesi- ni ise Ekip Şefi Richard Noble açıklıyor: “Ağustos ayında Bloodhound’u İngiltere’deki bir havaalanı pistinde test edeceğiz. Test hızlarımız ise 321 km/s’ye kadar olacak. Eylül ortasında araç, Kasım ayında yapacağımız rekor denemesi için Güney Afrika’ya gidecek. Buradaki hedefimiz 1360 km/s olacak. Bir yıl sonra ise 1000 mil/s’lik denemeyi yapacağız.”

Baş Mühendis Mark Chapman, proje 2007’de başladığında teknolojinin bu rekoru kırabilmelerini sağlayacak kadar ileri olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Neredeyse 10 yıllık çalışma ve bunun sonuna kadar harcanacak olan 13 milyon Euro, ne hükümet ne de sponsorlar için bir para kaybı olacak. Çünkü bu bir eğitim projesi ve bugüne kadar 60 binden fazla öğrenci Bloodhound’u ziyaret etti ve Eğitim Bakanlığı, gelecekte bu öğrencilerin arasından çok iyi mühendisler çıkacağına inanıyor.” Ziyarete gelmiş, bir sınıf dolusu, teknolojiden sarhoş olmuş gibi görünen öğrencinin önünde konuşma yapan Chapman, en küçük parçanın bile mükemmel olması gerektiğini ancak araçtaki en önemli parçaların tekerlekler olduğunu söylüyor.

Birkaç hafta önce proje liderleriyle birlikte Almanya’ya gelen Chapman aynı sözleri, Meinerzhagen tesislerindeki toplantıda (dünyaca ünlü Fuchs jantlarıyla tanınan) Otto Fuchs KG’nin çalışanlarına da söylemiş ve Fuchs tesislerinde Blood-

Güney Afrika’da temizlik zamanı: Andy Green, bir basın toplantısında çalışanlara yardım ederken.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.