Yola çıkacaklar, bunlara dikkat

Tatil dönemlerinde trafikteki araç sayısı önemli ölçüde artıyor. Özel araçlarıyla yola çıkanlar, ufak ama hayati önem taşıyan önlemlerle yol güvenliğini artırabilirler.

Auto Show - - GÜVENLİK -

Uzmanlar, uzun mesafe yolculuklarının yapıldığı tatil dönemlerinde, tüm sürücüleri araç ve lastik bakımlarını yaptırmaları konusunda uyarıyor. Özellikle mevsimine uygun lastik kullanımı ile başlayan güvenli sürüş önerilerinin dikkate alınması bireysel ve beraberinde toplam trafik güvenliğini artırıyor.

Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, yaz sezonunda yol ve hava koşulları nasıl olursa olsun hava basıncı ve diş derinliğinin yola çıkmadan evvel mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Şaşırtıcı biçimde ülkemizde ölümlü ya da yaralanmalı kazaların yüzde 66.6’sının gündüz saatlerinde meydana geldiğini hatırlatan Akay, sürücülerin uykusunu almış, zinde ve dinlenmiş bir şekilde yola çıkması gerekliliğine dikkat çekiyor. Ayrıca uzun yola çıkacakların özellikle yorgunluk ve uyku hissedildiği an direksiyonu diğer sürücüye devretmeleri gerekiyor, bu nedenle de yanlarında ikinci bir sürücünün de olması önemli.

Bunları sakın unutmayın

• Yol ve hava koşulları nasıl olursa olsun sürücüler, ilk olarak, lastiklerin hava basıncı ve diş derinliğini mutlaka kontrol etmeli. • Doğru havalı lastik, yolla daha geniş bir yüzeyle temas ettiği için daha güvenlidir. Aynı zamanda lastikler bu sayede daha az ve düzenli aşınarak; daha az ısınır ve yıpranır. Ayrıca yakıt tasarrufu sağlar. • Yola çıkmadan önce veya yolculuğun ilk 15 – 20 km içerisinde, mutlaka lastik basıncı kontrol edilmeli. Aksi halde uzun süre yol alındığında ısınan lastik içerisindeki havanın basıncı yükselir ve sizi yanlış yönlendirebilir. Bu da basınç konusunda sürücüleri yanıltabilir. Aynı konu güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmış araçların lastiği içinde geçerlidir. • Lastiğinizi mevsimine uygun seçmeye gayret edin. Sonbahar sezonu gibi mevsim geçişlerinde ise özellikle şehirlerarası seyahatlerde değişen iklim ve yol koşulları mevsimine uygun lastik kullanımını daha da önemli kılıyor. Özellikle hızlı alınan virajlarda savrulma riskinin de göz ardı edilmemesi gerekiyor. • Yaz koşullarında güvenlik sınırı 3 mm olan diş derinliğinin, kış döneminde 4 mm’nin altına düş- memesine dikkat edilmeli. Düşük diş derinliği fren mesafesinin uzamasına sebep olur. • Ufak bir ayrıntı olarak görülse de, stepnelerin de mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bu ayrıntı atlandığı takdirde, küçük sıkıntılarla atlatılabilecek olaylar ciddi sorunlar haline dönüşebilir.

Lastikler dışında otomobilin bütününün de periyodik bakımları eksiksiz yapılmış olmalı, ayrıca araç muayene, trafik sigortası gibi zorunlu işlemlerin de zamanında yaptırılmış olması ve belgelerinin, ruhsatla birlikte taşınması gerekli. Yol boyunca yapılacak kontrollerde bunlara ihtiyacınız olabilir.

Yola sabah erken saatte çıkın. Mola yerlerini önceden belirleyin. Uzun yolda 2 saatte bir veya her 150 km’de bir 15 dakika mola verin.

Takip mesafesini koruyun ve şehir içinden geçerken hızınızı düşürün.

Kısa farlarınızı gece-gündüz açık tutun ve hız limitlerine uyun.

Emniyet kemerini takın ve tüm araç içindekilere de taktırın.

12 yaşın altındaki çocukları boyları ve kilolarına göre düzenlenmiş güvenlik koltuklarına oturtun, kucakta ve ön koltukta asla taşımayın.

Uzun tatil yolculukları şehir çıkışıyla başlar ama şehirden uzaklaşabilmek

için yola, sabah trafiğinin henüz başlamadığı, erken saatlerde çıkın.

Lastik diş derinlikleri ve hava basınçları, yola çıkmadan önce mutlaka kontrol edilmeli. Diş derinlikleri 3 mm’nin altındaki lastikler bu tür seyahatler için güvenli değildir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.