Göründüğünden daha yeni

Tamam, yeni Transporter hiç de “yepyeni” görünmüyor ama direksiyonuna geçtiğinizde, T5’in adının neden T6 olarak değiştirildiğini anlıyorsunuz.

Auto Show - - CONTENTS -

Transporter’daki geliştirmeler neredeyse hep küçük adımlarla gerçekleştirildi. Bu nedenle altıncı nesil de görsel olarak güncel versiyondan pek farklı görünmüyor: Oraya buraya serpiştirilmiş fazladan birkaç ütü izi ve daha parlak farlar.

Eskiden bu tür değişikliklere makyaj denirdi, bugünse yepyeni bir model deniyor. Ancak öncüsüyle arasındaki benzerlik nedeniyle kendisine, biraz da şaka yollu olarak, Transporter T5.5 adını verdik. VW Ticari Araçlar Başkanı Eckard Scholz ise T6’nın parçalarının yüzde 75’inin yeni olduğunu söyleyerek “yeni model” tanımının arkasında duruyor. Peki ama bizler bu farkları neden göremiyoruz? Scholz: “Transporter bizim Golf’ümüz ve yeni modelde hiçbir şey ters gitmemeli. Transporter’ın başarısı düşerse, VW’nin tüm ticari araç bölümü tepetaklak olur.”

Başarılı bir modeli fazla değiştirmemek istemelerini anlıyoruz. Ancak Transporter’ın başarısını devam ettirip ettiremeyeceğini, yolda nasıl gittiği, bu konuda hangi ilerlemeleri sergileyeceği belirleyecek. Bilindiği gibi Transporter, anavatanı Almanya’daki liderlik pozisyonunu bu yıl, ticari araç kavramının ötesine geçip konforuyla öne çıkan Mercedes V Serisi’ne kaptırmıştı.

Liderliği geri alabilmek için VW mühendisleri, birçok konu üzerinde yoğun çalışmalar yapmışlar: Dizel versiyonların da Euro6 normunu karşıladığı yeni bir motor kuşağı; Golf ve Passat’taki gibi navigasyon ve internet bağlantı fonksi-

yonları; daha iyi süspansiyon ayarları; isteğe bağlı elektronik süspansiyon ayar sistemi... Tüm bunlara eklenen kaliteli elit görünümlü bir kokpitle birlikte Transporter, binek otomobillere yaklaştırılmak istenmiş.

Bunların hepsi teorik açıklamalar. Lisansör dergimiz Auto Bild’den meslektaşlarımız, yeni Transporter’ın son test sürüşlerinden birine konuk olma fırsatı buldu. Bir Multivan versiyon olan araç, daha ilk anda yumuşak karakterli bir deve dönüştüğünü hissettirdi: 150 HP’lik dizel motor yumuşak mırıltılarla çalışıyor, yüksek otoyol hızlarında rüzgar sesleri artık duyulmuyor.

VW’nin açıklamasına göre yeni motor eskisinden daha tutumlu: 100 km’de 6.2 lt motorinle yetinebiliyor. Bunun dışında 4 silindirli makine, güç ve ataklıktan da ödün vermeyerek bu büyük aracı rölanti devrinin hemen üzerinden itibaren gayet iyi bir şekilde hızlandırıyor. Testine konuk olduğumuz aracın maksimum hızı 180 km/s olarak açıklanırken, 180 HP’lik dizel motorlu versiyonda bu rakam 200 km/s’ye ulaşıyor. Hem de 6.6 lt/100 km’lik ortalama tüketimle!

Bu kadar seri ve hızlı bir araçta süspansiyonun da buna uygun olması gerekir ve Transporter bunu başarıyor. Hatta çok rahat bir karakter sunuyor: Yana yatma ve sallanma eğilimleri neredeyse ortadan kaldırılmış. Bir otomobilin başarılı yumuşak ayarlarını aratmayan süspansiyon performansı, zemin bozukluklarını gayet iyi emiyor ve karoserin her zaman sakin kalmasını sağlıyor. Elektronik amortisör kontrolüyse bu başarıyı taçlandıran bir opsiyon.

Ayarlı süspansiyonun C (Comfort) modunda sunulan konfor neredeyse orta sınıf otomobiller seviyesinde. S (Sport) modda ise Transporter tabi ki bir yarış otomobiline dönüşmüyor, ancak bol virajlı şehir dışı yollarda yolcuların endi- şeden renklerinin solmasını engelliyor. Hassas direksiyon ise aracın doğru izde tutulmasına yardımcı oluyor.

Tüm Transporter modelleri gibi T6’da da yolcular iç mekan genişlikleri konusunda şikayet edebilecek bir şey bulamayacaktır. Ancak yeni modelde iç mekan artık eskisinden daha rahat: Koltuk dolguları daha kalın; tekli ve üçlü koltuklar artık raylar üzerinde daha rahat hareket ettiriliyor; sürücü ve ön yolcu koltukları elektrikli ve hafızalı... Transporter müşterileri yüksek fiyatlara çok uzun zamandır alışıklar ve yeni modelde de değişiklik yok. Testine konuk olduğumuz aracın Almanya baz fiyatı 58 bin Euro, ancak Highline paketi ve birkaç ekstra donanım kutucuğunun işaretlenmesiyle bu rakam rahatlıkla 90 bin Euro’yu aşabiliyor. Neyse ki yeni Transporter’da daha ağırbaşlı fiyatlar da var. Örneğin 85 HP’lik dizel motora sahip baz versiyonun başlangıç fiyatı 34 bin 301 Euro.

“Transporter bizim Golf’ümüz. Onda hata yapamayız.” Eckard Scholz VW Ticari Araçlar Başkanı

Özellikle ön tasarım çok tanıdık. Highline paketinde LED farlar standart.

150 HP’lik yeni dizel motor başarılı izolasyon sayesinde oldukça sessiz çalışıyor. Başka bir modelle karıştırmak imkansız: Highline paketinde stoplar da LED’li.

Yeni Transporter’da birçok elektronik asistan sisteme yer verilmiş.

Ayarlı amortisörler, bir düğmeyle sertlikle konfor arasında seçim

yapmaya imkan veriyor. İç mekandaki birçok göze, anten yuvalı cep telefonu

gözü de dahil.

Deri-alkantara karışımı döşemeler Highline paketine dahil. Elektrikli koltuklar opsiyonel.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.