İz bırakmak için yaratıldı

Mercedes yeni isim çalışmasının ardından, tüm dünyada 650 binden fazla satan GLK’nın tacını GLC’ye verdi. Yeni Mercedes GLC Türkiye pazarına Eylül ayı sonunda, 200 bin TL’den başlayan fiyatla gelecek.

Auto Show - - CONTENTS -

Mercedes otomobil dünyasında iz bırakmak için gerçekten de çok önemli işler yapıyor. Markanın SUV sınıfında sert bir karaktere sahip modellerinden biri olan ve bugüne kadar 650 bin adetten fazla satılan GLK’nın yerini alan GLC de, bu önemli işlerden biri olacak.

Bu modeli kullanmak için bizlere planlanan rotaysa gerçekten çok ilginç ve çok cesurcaydı. Gerçi hepsi Avrupa ülkesi olsa bile Mercedes’in bu yeni modelini birkaç saat içinde önce İsviçre, ardından Almanya ve son olarak Fransa yollarında kullandım. Nefis bir tecrübeydi ve aracın kabiliyetini farklı ülkelerde deneme fırsatım olmuş oldu. Ayrıca hazırlanan offroad parkuruyla bu yönde de aracı test etme şansım oldu.

Mercedes GLC’nin motor kaputunun altında, 2.0 litre hacminde 211 HP güç üreten benzinli, 2.1 litre hacminde 170 HP ve 204 HP güç üreten dizel motor seçenekleri yer alıyor. Tüm araçlarda 4Matic adı verilen dört tekerlekten çekiş sistemi standart olarak yer alıyor. Ayrıca 9 ileri oranlı otomatik şanzıman da bir diğer önemli yenilik. Ülkemizde Eylül ayının sonunda satışa sunulacak olan GLC’nin başlangıç fiyatı olaraksa 200 bin TL belirlenmiş durumda. Bu kadar iddialı bir araç için iyi bir başlangıç fiyatı. Fakat Mercedes’in ilerleyen dönemlerde bu araca da 1.6 lt benzinli motor seçeneğini koyarak fiyatı daha uygun bir seviyeye çekmesi kimse için sürpriz olmayacaktır.

Tasarım açısından bu yeni model bana güzel duygular verdi. En önemlisi güçlü ve kaliteli bir duruşu var. Yüz tasarımıyla ilerlediği tüm yollarda orada olduğunu belli eden bir karaktere sahip. Arka tasarım konusunda biraz daha hareketli detaylar beklerdim ama bunu bulamadım. Yan profil detaylarıyla birlikte, arka taraf biraz daha sade olarak tercih edilmiş.

Söz konusu yaşam alanı olduğunda GLC, son derece geniş bir kullanım alanı sunuyor. Ön tarafta boyu 1.90 metre uzunluğunda olan bir sürücü olduğu halde, arka tarafta son derece rahat bir yolculuk yaptım. Sürüş sırasında ilk etapta Mercedes’in farklı kullanım özelliklerine adapte olmak biraz zaman alıyor. Normalde silecek kumandasının olması gereken yerde, vites kolunun olması gibi. Eğer Mercedes kullanmaya alışkın biriyseniz, bu konuda sıkıntı yaşamazsınız. Kalite seviyesinin son derece yüksek olduğu yaşam alanında kullanılan her detay, bir

yıldız gibi parlıyor. Fakat araçta sunulan müzik sisteminin hoparlör ızgaralarının sanki rende gibi tasarlanmış olması beni biraz şaşırttı. Gerek önde gerekse arka tarafta keskin olan sert detaylar elbette ciddi sorunlara yol açmaz ama kesinlikle daha yumuşak malzemeler olmalıydı.

Kullanım sırasında üç farklı ülke, üç farklı zemin testinde yeni GLC, öncelikle konfor konusunda göz doldurdu. Ülkemizde en çok tercih edilmesini bekle- diğim 2.0 lt 211 HP güç üreten ve 9 ileri oranlı otomatik şanzımanın yer aldığı araç, performans konusunda oldukça iddialı. Fakat bundan daha da önemlisi yeni şanzımanın yüksek viteslere tırmanma hızıyla ortaya çıkan ekonomik tüketim. Son derece hızlı bir şekilde sekizinci vitese tırmanan ve hemen ardından dokuzuncu vitesi seçen şanzımanın getirdiği artıyla, yol bilgisayarından 8.8 lt/100 km gibi bir yakıt tüketimi gözlemledim. Dört tekerlekten çekiş sistemine de sahip olduğunu düşündüğümde, bunun son derece başarılı bir değer olduğunu görüyorum. Kullanım sırasında dikkatimi çeken önemli sıkıntılardan biri de yüksek hızdaki gürültü oldu. Rüzgar sesini engelleme konusunda çok başarılı değildi. Motor kaputu ve bagaj bileşenlerinden iç mekana, beklediğimden daha fazla rüzgar sesi yansıyordu. Asfalt üzerinde güvenlik konusunda beğenimi zorlanmadan kazanan GLC, offroad konusunda da çok kabiliyetli olduğunu özel hazırlanan parkurda gözler önüne serdi. Fakat bu aracı ülkemizde kim böyle yerlere sokar, gerçekten çok merak ediyorum.

Elektronik destekler konusunda son dönemlerde karşımıza çıkan her detaya sahip olan GLC, süspansiyon sistemi konusunda da ayarlanabilen karakteriyle de dikkat çekiyor.

GLK’nın yerini alan GLC bence çok daha başarılı işler ortaya koyacak.

Arka tasarım detayları biraz daha hareketli olabilirdi.

Elektronik desteklerle birlikte sürüşler çok güvenli.

Yaşam alanı kalite seviyesiyle orada olduğum anlarda keyif verdi.

Stop lambalarının dikkat çekici yapısı görülmesini kolaylaştırıyor.

Motor seçenekleri açısından

iddialı ünitelere sahip.

Aynı ekran ve bütünü bozan bir görüntü.

Bu kumandaları kullanmak biraz zor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.