Tasarım ikonu yenilendi

Savaş sonrası İtalya’da üretilen ilk araç olarak “İtalya’nın onuru” sayılan Fiat 500, bin 900’e yakın parçasının yenilenmesine karşın “ikonik” çizgisinden taviz vermeden görücüye çıktı…

Auto Show - - CONTENTS -

Fiat’ın ilk olarak 2007 yılında tanıttığı yeni nesil 500 modeli, tüm dünyada 1.6 milyon adet satışa ulaştıktan 8 sene sonra teknolojisini yenileyerek görücüye çıktı.

Fiat’ın ikonik tasarımlı ve mini sınıfta yer alan modeli 500, bin 900’e yakın parçası değişerek tamamen yenilendi. Aynı platformun üstünde yükselmeye devam eden ve tüm dünyada 1.6 milyon adetlik satış başarısına ulaşmasında etkin önemi bulunan göz alıcı iç ve dış tasarımında nokta atışı değişiklikler yapılan yeni Fiat 500, Eylül ayından itibaren ülkemizde de satışa sunulacak.

357 cm uzunluğa, 163 cm genişliğe, 149 cm yüksekliğe ve 230 cm dingil mesafesine sahip yeni Fiat 500, hem mini de hem küçük sınıfa hitap edebilen özel bir otomobil olmasıyla ön plana çıkıyor. Geleneksel stile bağlı kalınarak aracın ön ve arka kısımlarının tasarımı değiştirilirken, yenilenen Fiat 500’ün dış tasarımı, 1957 yılındaki klasik modelin geleneklerine uygun ayırt edici özellikleri taşımaya devam ediyor.

500’ün yüzü değişti

Yeni Fiat 500’ün ön yüzünde en belirgin değişim, geleneksel dairesel formları yeniden yorumlanan ön aydınlatma grubunda yer alıyor. Güncel modele nazaran daha dinamik bir eğimle ta-

sarlanan yeni üst far, aracın daha cesur bir bakışa sahip olmasını sağlıyor. Artık LED teknolojisine sahip gündüz farlarını içeren alt far grubu da yine daha dinamik çizgileri ile dikkat çekiyor. Aydınlatma grubu ile birlikte tamamen yenilenen ön tamponda da krom detaylar daha fazla ön plana çıkartılmış durumda.

Arka kısımda ise ilk Fiat 500’den beri kullanılmaya devam edilen krom bagaj tutamağı yerini korurken, geleneksel dikey formlu arka stoplarda ise cesur bir değişiklik yapılmış. Arka stopların orta kısmına gövde ile aynı renkte bir panel yerleştirilmiş. Arka sis lambaları ve geri vites lambası, siyah ya da krom kaplamalı, ince, dinamik görünümlü bir ızgaranın altında yer alıyor.

Elmas kesim stilinde 15 ve 16 inçlik alaşımlı jantlarla donatılan 500’ün renk paletinde ise; mercan kırmızısı ve bordo renginin yanı sıra yedi adet pastel, bir adet üç kat ve beş adet metalik olmak üzere 13 gövde rengi bulunmakta…

İç mekanda da değişim var

Otomobilin iç kısmında yer alan öğelerin tamamı yenilenmiş. Torpido panelinin tam ortasına yerleştirilen ve 5 inç dokunmatik ekrana sahip olan yenilikçi Uconnect bilgi-eğlence sistemi burada göze ilk çarpan detay olarak öne çıkıyor.

Yolcu bölümü, korunaklı malzemelerle donatılmış, ilk Fiat 500’e atıfta bulunan modern ayrıntılardan oluşuyor. Bu bakımdan, torpido panelinin üzerinde yer alan düğmeler ve diğer detaylar, direksiyon simidi de dahil olmak üzere yeniden tasarlanmış. Yeni Fiat 500’de kumandalar çok çeşitli ve eksiksiz bir şekilde düzenlenirken krom kaplama

kenarları eşsiz bir dokunuş katıyor. Dahası, Yeni Fiat 500’ün yolcu bölümü, ilhamı klasik 500’den alınan eşsiz, modern, ergonomik donanım ve tasarımın somut bir örneğini teşkil ediyor. 7 inç TFT ekranlı yenilikçi gösterge paneli de dikkat çeken değişimlerin başında geliyor.

Uconnect sisteminin geniş ekranı, Yeni Fiat 500’de, ilk modelden daha alçak bir seviyeye yerleştirilen havalandırmaların arasında, gösterge panelinin ortasında yer alıyor.

Pop donanım seviyesinde sistem, radyo ve mp3 çalar, altı adet hoparlör, direksiyon simidinde kontrol düğmeleri, Bluetooth bağlantısı, USB ve Aux-in portlarını içeriyor. Lounge donanım seviyesinde ise standart olarak 5’ inç dokunmatik ekranlı Uconnect sistemi bulunuyor. Güvenlik donanımları da kendi sınıfı için yeterli düzeyde. Toplam yedi adet hava yastığı var. Ayrıca, yeni modelde elektronik fren kuvveti dağıtımı (EBD) destekli ABS, gelişmiş elektronik stabilite kontrolü (ESC), çekiş kontrol sistemi (ASR), sürücüye yokuşta geri kaydırmaması için destek olan Hill Holder (Yokuşta Kalkış Desteği) ve acil durdurma detseği sağlamak için hidrolik panik fren desteği (HBA) özellikleri yer alıyor.

Sürüş izlenimlerimiz

Fiat 500’ü, 0,9 lt hacimli, 85 HP’lik TwinAir Turbo motorlu haliyle test ettik. Aracın Start&Stop özleliklerini Torino şehir merkezinde ve diğer sürüş özelliklerini de Alplerin eteklerindeki köy yollarında test etme şansını buldum. Küçük bir araç olan 500, başarılı yapılandırmasıyla konforlu bir kokpite sahip. Rahat koltukları ve oldukça iyi bir görüş alanıyla yüksek bir sürüş konforu sunuyor. 500, küçük bir motora sahip olmasına rağmen 0-100 kilometreye 10 saniye içerisinde ulaşabiliyor ve yokuşları seri bir şekilde tırmanabiliyor. Sert süspansiyon sistemiyle 500 konforundan biraz taviz verse de, iyi yol tutuyor ve virajları izinden ayrılmadan güvenle alabiliyor. Motor ve tekerlek gürültüsü ise 500’ün eksi yanı diyebilirim.

Fotoğraflar: Ertuğrul BALIKÇIOĞLU

İç mekanda günümüzün gerekliliklerini yakalamak için TFT ve LCD ektanlar kullanılmış.

Her iki araç da bu koşullara alışkınlar.

Şehir içi onun doğal yaşam alanı.

Nostaljik bir an; Torino’daki

eski Fiat fabrikası Lingotto Fiere’nin üst katında bir 500

Türkiye paketinde Dualogic şanzıman var.

5 inçlik dokunmatik Uconnect ekranı.

İç mekan genişliği önde A segmenti standartlarında, arkada dar.

7 inç TFT gösterge paneli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.