İletişimde yeni dönem

Bosch, interneti otomobilin bir parçası haline getiriyor. Elektrifikasyonun ve otomasyonun anahtarı olarak bağlanabilirlik bulunuyor. Bağlanabilirlik, elektrikli ve otonom sürüşte yeni bir dönem açıyor.

Auto Show - - CONTENTS -

Bosch, otomobili internetin aktif bir parçası haline getirdi. Sanal dünyaya bağlı araçların daha fazla güvende olduğu tespit edildi. Araçların daha güvenli hale gelmesi sürücü ve yolcular için daha fazla güven ve konfor sunuyor. Internete bağlı araçlar trafik sıkışıklığı, gizli buzlanma ve kazalar gibi bilgilere ulaşabiliyor. Ayrıca sürücülere, kullanılabilir durumdaki park yerlerini ve şarj noktalarını nerede bulacakları hakkındaki bilgileri de internete bağlı araçlar sunabiliyor, hatta bu park yerleri ve şarj noktaları için anında rezervasyon ve ödeme yapabiliyor. Otomobildeki ağa bağlanabilirlik sistemleri, online müzik servislerine, sosyal ağlara ve çok çeşitli akıllı telefon uygulamalarına sürekli erişimi kolaylaştırdığından, otomobiller de artık dijital medya merkezlerine dönüşüyor.

Geleceğin otomobili elektrikli, otonom ve ağa bağlı

Bosch, en erken 2025 yılında tüm yeni araçların yaklaşık yüzde 15'inin elektrikli olacağını öngörüyor. Ayrıca 2020 yılı itibarıyla otomobillerin, otoyol girişinden çıkışına kadar kendi başlarına gitmesini bekliyor. Her iki trend de ağa bağlı çözümlere büyük oranda bağımlı. Örneğin elekt- rikli araçların sürücüleri, ağa bağlanarak, şarj noktalarını rahat bir şekilde bulabilir, rezerve edebilir ve kullandıkları elektrik için ödeme yapabilirler. Mercedes-Benz'e yönelik Charge&Pay gibi uygulamalar, sürücülerin mesafe konusunda endişe etmeye gerek olmadan elektrikli sürüşün keyfini sürmesini sağlıyor. Hızlı bir şekilde aktarılan trafik verileri sayesinde, ağa bağlı araçların sürücülerinin, birkaç viraj sonrasında kendilerini neyin beklediğini öngörmesini sağlıyor. Elektrikli araçlar bu sistemi enerjiyi geri kazanma ve şarj seviyelerini optimize etmek için kullanabilirler. Bilgi, araç güvenliğine de katkıda bulunuyor. Aynı konumda birden fazla aracın ESP sistemlerine müdahale bildirmesi durumunda sistem, hava durumu verilerine başvurabilir ve gizli buzlanma olduğu sonucuna varabilir ve böylece arkadan gelen sürücüleri uyarabilir. Ayrıca, geçici şantiye alanlarında hız sınırları hakkındaki bilgiler veya ileride meydana gelen trafik sıkışıklığı hakkındaki uyarı, otonom araçların olayları öngörmesini ve yeterli bir süre öncesinde hızlarını azaltmasını sağlamaktadır.

mySPIN çözümü

Bosch, otomobili internete bağlamak için iki ana yaklaşım izliyor. İlk olarak sürücünün akıllı telefonunu kullanıyor. Bosch’un mySPIN entegre çözümü Android ve iOS cihazların, aracın eğlendirici bilgilendirme sistemine bağlanmasını sağlıyor. Aracın merkezi ekranından pek çok uygulama rahat bir şekilde çalıştırılabiliyor. İkinci olarak ise Bosch, araç içerisinde bir komuta merkezi olarak merkezi kontrol ünitesi olan CCU’yu sunuyor. CCU, kendi SIM kartına sahip bir hücresel modül aracılığıyla iletişim kuruyor ve istenmesi halinde GPS kullanarak aracın pozisyonunu belirleyebiliyor. Hem orijinal bir ekipman olarak, hem de bütünleşik arıza teşhis arayüzü aracılığıyla aracın elektrik sistemine bağlanabilen bir iyileştirme çözümü de bulunuyor.

Sanal ortama bağlı araçlar sayesinde sürücüler önde oluşan durumlardan haberdar oluyor.

Sensörler sayesinde algılanan veriler hesaplanarak, sürücü uyarılıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.