Kia bu kez çok iddialı

Bolca donanım ve 7 yıllık garantiyi uygun fiyata sunmak... Kia’yı bu yönüyle tanıyor ve seviyorduk. Yeni Sorento ise buna bir de çok geniş bir iç mekan da ekleyerek Q5 ve X3’ün karşısında elini güçlendirdi.

Auto Show - - CONTENTS -

Yeni trende ne oldu birden? Otomobil dünyasında daha hafif ve narin modeller revaçtayken, Kia “büyük” olmaya karar verdi: Sorento’nun üçüncü neslinin uzunluğu 9.5 cm artarak 4.78 m’ye ulaştı. Buna bir de 1.89 m’lik genişlik ve 1.69 m’lik yükseklik de eklenince yeni Sorento, safkan bir “fullsize” SUV haline geldi. Peki ama bu boyutlar, elit Alman dağ keçileri Audi Q5 ve BMW X3’ün şovlarını gölgelemek için yeterli mi?

GENEL ÖZELLİKLER: EN FERAH İÇ MEKANA SORENTO SAHİP

Doğruyu söylemek gerekirse boyundaki artış ve yüksekliğindeki azalma Sorento’nun daha oturaklı ve heybetli görünmesini sağlamış. Büyümenin asıl önemli etkisiyse rakipsiz iç mekan genişliği olmuş. Ön koltuklardaki oturma pozisyonu Audi’deki kadar ferahken, BMW ise gayet geniş olmasına rağmen iri yapılı sürücüleri rahatsız edebiliyor: Orta konsol çok geniş ve iç genişlik karşılaştırmanın en küçüğü. Kia sürücüsünün şikayet edebileceği şeylerse ince dolgulu koltuklar, zemin halısının ayak bölmesinin tamamını kaplamaması ve kötü geri görüş özellikleri olacaktır. İşçilik konusunda Audi ve BMW biraz daha iyiyken, geri görüşleri de daha az kısıtlı.

Arka koltuklara geçildiğinde Kia, sosyal uyumluluk konusundaki yeteneğini sergiliyor. Çok büyük genişlik ve karşılaştırmanın en iyi bacak mesafeleri sayesinde Sorento, 3 kişi için bile konforlu yolculuklar sunabiliyor. Spirit donanım paketinden itibaren Kia, bagaj bölmesinde iki ilave koltuk opsiyonu da sunuyor. Üçüncü koltuk sırası alındığında bile Sorento, karşılaştırmanın en büyük bagaj hacmini sunuyor. Maksimum yolcu veya maksimum bagaj taşıma için yapılan kol- tuk sökme-takma işlemlerinin basitliği de dikkat çekici.

SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ: X3 SÜRÜŞ DİNAMİKLERİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer taraftan öncüleri gibi yeni Sorento da Q5 ve X3’ün ataklığına ulaşamıyor. Ancak bu kesinlikle rahatsız edici bir durum değil. Çünkü Sorento işini kesinlikle doğru bir şekilde yapan bir SUV: Sürücü henüz birkaç metre sonra, bu aracın hız için değil keyifli gezintiler için üretilmiş olduğunu fark ediyor. Genel olarak yu- muşak ve sessiz bir çalışma karakteri sunan 2.2 lt’lik dizel motor üst devirlerde sesini yükseltmeye başlıyor. Süspansiyon ve rüzgar sesleri de buna eklendiğinde, iç mekanda huzursuzluk hissi oluşabiliyor. Diğer taraftan 200 HP’lik gücü, gayet seri bir performans sağlıyor. 441 Nm’lik yüksek tork değeri, motorun neredeyse 2 tonluk ağırlığı karşısında zorlanmasını engelliyor. Ancak bu dizel motor devirli ve seri kullanımlar yerine rahat gezintiler için daha uygun. Test ölçümlerinde

0-100 km/s’yi 9.4 sn’de (9.6 sn’lik fabrika verisinden daha iyi) gerçekleştiren Sorento, Audi (8.7 sn) ve BMW’den (8.8 sn) çok da yavaş kalmıyor ve bunu konfor odaklı otomatik şanzımanına rağmen başarıyor. Altı ileri oranlı şanzıman keyifli gezintileri yumuşak vites değişimleriyle ödüllendiriyor. Gaza sert basıldığındaysa hafif sarsıntılar yaşatıyor.

Audi ve BMW ise her sürüş tarzını neredeyse mükemmel birer vites değişim stratejisiyle karşılıyor. Bu ikili düşük tüketimleriyle de dikkat çekiyor: Alman rakipler Koreli SUV’dan yaklaşık 1 lt daha az tüketiyor. Süspansiyon ve motor için farklı sürüş modları (Eco, Normal, Sport) sunulmasına rağmen Sorento’nun genel ayarları tek bir mesaj veriyor: “Aceleye gerek yok!” Sorento’nun kendisini en rahat hissettiği yerler dalgalı şehir dışı yollar: Hafif dalgalanmaları iyi bir şekilde emerek sürücüsünü rahat ettiriyor. Ancak zemin daha da kötüleştiğinde karoser sallanmaya, hatta bazı durumlarda titremeye başlıyor. Audi 20 inçlik büyük jantlarına rağmen bu tür yollarda daha rahatken, karşılaştırmanın konfor kralı BMW oluyor.

Sorento hızlı virajları sevmeyen bir SUV. Tamam, ESP tüm riskleri güvenilir bir şekilde ortadan kaldırıyor ama hem direksiyonu sportif bir karakter için fazla endirekt çalışıyor ve hem de çok erken önden kaymaya başlıyor. Q5 ve X3 ise virajları çok daha dinamik bir şekilde alsalar da, bir konuda Kia’ya şapka çıkarmak zorunda kalıyorlar: 100 km/s hızda Sorento neredeyse 1’er metre daha kısa mesafede duruyor.

MALİYETLER: BURADA ÇITA YÜKSEKLİĞİNİ KIA BELİRLİYOR

Test araçlarının Almanya fiyatlarına bakıldığında üçünün de 50 bin Euro civarında olduğu görünüyor. Ancak Kia çok sayıda konfor donanımıyla burada öne çıkıyor, çünkü BMW ve Audi’de bu donanımlar için fazladan para ödemek gerekiyor. Koreli Sorento garanti süresinde (7 yıl) de önde ve bu kesinlikle belirleyici bir unsur.

Benzer bir durum Türkiye için de geçerli. Kia Sorento, ülkemize 2.2 lt yerine 2.0 lt 185 HP’lik dizel motor ve neredeyse tüm konfor donanımlarına sahip Exclusive adlı paketle getiriliyor. 205 bin 900 TL’lik fiyatıysa en yakın rakibinden yaklaşık 16 bin TL daha uygun: BMW X3 xDrive 20d’nin (otomatik şanzımanlı) başlangıç fiyatı 233 bin 600 TL, Q5 2.0 TDI quattro S tronic’in fiyatıysa 222 bin TL olarak açıklanıyor.

BMW X3 xDrive20d Audi Q5 2.0 TDI Quattro

RAKİPLER Audi Q5 2.0 TDI Clean

Diesel Quattro 190 HP Uzunluk: 4.63 m 7.4 lt/100 km

BMW X3 xDrive20d 190 HP Uzunluk: 4.66 m 6.9 lt/100 km Kia Sorento 2.2 CRDi

AWD 200 HP Uzunluk: 4.78 m 8.1 lt/100 km

Kokpit modern bir tasarıma sahip ve ergonomisi iyi. Büyük navigasyon ekranı Performance paketinde opsiyonel. Kia’nın içine girdiğiniz anda kendinizi rahat hissediyorsunuz.

Kia Sorento

Elit bir atmosfere sahip kokpitte klima kontrollerinin konumu çok alçak. MMI Navigation Plus opsiyon listesinde.

Audi Q5

Artık olgunluğa erişmiş iDrive kontrol sistemi ve fütüristik vites koluyla tipik bir BMW kokpiti. Büyük ekranlı navigasyon opsiyonel.

BMW X3

İkinci sıradaki iç mekan genişlikleri çok büyük. Koltuk minderinin alçak yapısı BMW’ye yakın.

Kia Sorento

Yükseklik 0.78 m Maks. derinlik 1.96 m

Min. derinlik 1.11 m

Genişlik 1.06 m

Yükseklik 0.79 m Maks. derinlik 1.65 m Min. derinlik 0.92 m

Genişlik 1.11 m

Yükseklik 0.78 m Maks. derinlik 1.77 m Min. derinlik 0.90 m

Genişlik 1.05 m

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.