BÜYÜK SUV’LAR

X5 ile BMW, anavatanında yıllardır üst sınıf SUV pazarının lideri. Karşılaştırmamızda liderin karşısına iki ciddi rakip çıkardık: Elden geçirilmiş VW Touareg ve karizmatik Jeep Grand Cherokee.

Auto Show - - CONTENTS -

VW ve Jeep, BMW’nin peşinde

Motorlar gürültü yapıyor, kum sarmallar halinde uçuyor, su damlacıkları sıçrıyor... Bu sırada BMW vahşi bir kararlılıkla tepeye tırmanıyor, VW’yi ve Jeep’i aşağı yuvarlıyor. Pardon, yanlış film!

Yanlış anlamayın, Grand Cherokee, To- uareg ve X5’in arazide başarısız olduklarını söylemiyoruz. Demek istediğimiz, bu üçlünün pek araziye çıkmadıkları. Çünkü onların doğal yaşam alanları şehirler. Karşılaştırmamızdaki ana sorumuzsa, günlük yaşamda en iyisinin hangisi olduğu. Elit üst sınıf SUV’un Avrupa’daki

mucidi X5’in üçüncü kuşağı mı? Yoksa dünyanın en fazla satılan arazi araçlarından biri olan, özgün karakterli Grand Cherokee mi? Ya da küçük bir makyajla birlikte birçok konuda iyileştirilen Touareg mi?

GENEL ÖZELLİKLER

Dürüst olmak gerekirse, hiç kimsenin bu SUV’lara gerçekten ihtiyacı yok: 4.80 m’den fazla olan uzunlukları ve 2 m’ye varan genişlikleriyle şehir şartlarında kesinlikle kıvrak değiller, uzun yol konforunda sedanlardan gerideler ve asfalt dışına çıktıklarında gerçek arazi araçlarıyla başa çıkamıyorlar. Bunlar kesinlikle iyi argümanlar değil. Diğer taraftan ise büyük SUV’lar birçok şey sunuyor ve günümüze uyuyorlar. Örneğin yüksek oturma pozisyonları sürücülere görüş rahatlığı sağlıyor, uzun yolda gayet iyi

Tam yol ileri: Güçlü dizel motorlara sahip büyük SUV’lar doğal ortamları olan otoyollarda. Bunları gerçek araziye çıkaracakların sayısı çok az.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.