HONDA JAZZ

Üçüncü nesil Honda Jazz, yepyeni bir tasarım, yeni bir platform, yeni motor ve şanzımanlar, gelişmiş güvenlik özellikleriyle, Ekim ayında Türkiye pazarına geliyor.

Auto Show - - CONTENTS -

1.3 lt motorla geliyor

Honda’nın MPV görünümlü küçük segment aracı Jazz ilk olarak 2001 yılında Japonya pazarına sunuldu. Avrupa’da ise 2002 yılından itibaren yollara çıkan Jazz, ilk neslinden itibaren kullanıcıları tarafından çok beğenilen bir model oldu. Özellikle geniş iç mekanı, etkili kullanılan iç hacmi, akıllı arka koltuk tasarımı ve fonksiyonel koltuk konfigürasyonları, Jazz’ın kullanışlılığının yüksek olmasını ve rakipleriyle farklılaşmasını sağladı. İkinci nesil Jazz ise 2008’den itibaren üretildi. İlk neslin mirası üzerine inşa edilen ürün imajı, ikinci nesilde daha da sağlam hale geldi.

Alışılmış Jazz çizgilerine sadık bir siluet ortaya koyan üçüncü nesil Honda Jazz ise, modern ve keskin hatlarla son derece çekici ve dinamik bir görünüm sergiliyor. Yeni Jazz’ın uzunluğu önceki nesle göre 95 mm, dingil mesafesi ise 30 mm artmış. Yeni platformla birlikte gerçekleşen boyut artışı daha geniş bir yaşam alanı anlamına geliyor.

Yeni Jazz’ın dış tasarım dili, Honda’nın yeni modelleriyle ortak özellikler taşıyor. Honda ailesinin diğer üyeleri gibi yeni Jazz da modern bir görünümle dikkat çekiyor. Özellikle X temasının işlendiği burun tasarımıyla Honda ailesinin bir üyesi olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Parlak siyah renkli ön ızgara şık ve güçlü bir karaktere vurgu yapıyor ve kalite algısını da yükseltiyor. Önden arkaya doğru yükselen omuz çizgisi, yan gövde boyunca uzanan oluklu hat da sportifliği ve dinamizmi destekliyor. Tavan spoyleri ve arka cama entegre stop lambalarının devamı da sportifliği ve özgün tasarımı destekleyen diğer detaylar. Yeni nesil Jazz’da, daha önceki soft çizgiler, yerini sert ve gergin hatlara bırakmış, geometrik şekiller iyice belirginleşmiş.

Bu da küçük otomobili, tamamen futuristik bir havaya sokmaya yetmiş.Honda mühendisleri Jazz’ı ‘maksimum birey, minimum makine’ tasarım felsefesiyle geliştirmiş. Bu felsefe aracın kapladığı alanı en aza indirirken, yolcuların yaşam alanını üst seviyeye çıkartan kompakt ve verimli bir tasarımla sonuçlanmış. ECO Assist özelliği ile desteklenen üç parça gösterge panelindeki aydınlatma halkalarının rengi, sürücünün ekonomik sürüş karakterine bağlı olarak beyazdan yeşile dönüyor. Böylece sürücü ekonomik sürüş için teşvik edilmiş oluyor. Bunun dışında ekranda gelişmiş sürüş destek sistemlerinin olası bir tehlikeyi algılaması halinde uyarı mesajı da gösteriliyor.

İç hacim genişliğini korumak için yapılan akıllıca tasarımlardan biri de yakıt deposunun yerleşim noktası. Yakıt deposu aracın arka kısmına değil, tam ortasına, ön koltukların altında konumlandırılmış. Böylece geniş bir iç mekan elde edilirken, Magic Seat gibi Honda’nın fonksiyonelliği artıran çözüm paketlerine de yer verilmiş. Bu sayede 4 metrelik Jazz’ın bagaj ve yolcu alanları kullanım amacına göre, pratik bir şekilde, farklı konumlara dönüştürülebiliyor.

Uzunluğu 95 mm ve dingil mesafesi 30 mm artan Jazz, iç mekan genişliklerinde, selefine göre daha avantajlı duruma geçti. Önceki nesil ile kıyaslandığında yeni Jazz, ön koltuklarda 30 mm daha fazla omuz mesafesi sunarken, sürücü ve ön yolcunun birbirinden 20 mm daha uzak oturmasını sağlıyor. Arka koltuk yolcularına ise 115 mm daha fazla bacak mesafesi, 65 mm daha fazla diz mesafesi ve 20 mm daha fazla omuz mesafesi sunuluyor. Bagaj alanı da oldukça cömert. Standart kullanımda 354 litrelik bagaj hacmi sunuluyor ki bu önceki nesilden 17 litre daha fazla. Arka koltukların katlanmasıyla da 1314 litrelik bir alan ortaya çıkıyor.

Yeni platform ve yeni motor

Honda’nın yeni global platformu sadece yaşam alanını daha geniş ve kullanışlı hale getirmekle kalmayıp, aynı zamanda daha hafif bir yapıyı da beraberinde getirmiş. Daha hafif yapıya karşın rijitlik de artırılmış. Önceki nesil ile karşılaştırıldığında yüzde 12 daha hafif olan yeni Jazz, yine de daha rijit bir gövdeye de sahip. Gövde rijitliği arttırılırken süspansiyon geometrisi ve direksiyon sistemi de Avrupalı tüketicinin beklentilerine uygun olarak ayarlanmış.

Honda Jazz, pazara 1.3 litrelik i-VTEC benzinli motorla sunulacak. Honda’nın Earth Dreams ailesine mensup bu motor, performans ile yakıt ekonomisini dengeli olarak sunacak şekilde tasarlanmış. 6.000 d/d’de 102 HP güç ve 5.000 d/d’de 123 Nm tork üreten motor, 6 ileri manuel şanzıman veya 7 ileri olarak kademelendirilmiş CVT otomatik şanzımanla kombine edilebiliyor. Türkiye pazarında Jazz müşterilerinin daha çok, otomatik şanzımanlı modeli tercih edecekleri tahmin ediliyor. Honda yetkililerinin açıklamalarına göre yeni 1.3 lt’lik i-VTEC (Değişken Zamanlamalı Supap Kontrol

Üçüncü nesil Honda Jazz, bir önceki nesilden daha büyük ve iç mekanı da daha geniş

Yeni motorda performans ve yakıt

ekonomisi dengeli sunuluyor.

Burunda vurgulanan X tasarımı, 2015’te

yenilenen Honda modellerine özgü.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.