FORD GRAND C-MAX 1.5

Kalabalık bir aileniz var ama performansı da yüksek olan bir araç mı arıyorsunuz? İşte tam aradığınız yerdesiniz.

Auto Show - - CONTENTS - Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Hızlı babalar, hazır mıyız?

7 kişilik bir aile otomobilim olsun ama biraz da atak olsun diyorsanız bu araç tavsiye ettiklerim arasında

Ford bu işi gerçekten de iyi biliyor. Bundan önceki nesliyle uzun bir süre kullandığım aile otomobili Grand C-Max, yenilenmiş haliyle daha en baştan benim beğenimi zorlanmadan kazandı.

Eğer kalabalık aile yolculuklarını sık sık yapıyorsanız eminim siz de benim gibi düşüneceksiniz. Zaten bu araçta anlatmak istediğim ilk konu da ailenin hayatını geçireceği yaşam alanı olacak. 7 kişilik kullanım alanı sunan bir yapısı var. Fakat gördüğüm 7 kişilik araçlar arasında, şekillendirebilme açısından en iyiler arasına adını zorlanmadan yazdıracak bir araç. Diyelim yedi değil de altı kişi bu aracı sıklıkla kullanıyorsunuz. İkinci sıra koltukların ortasını çok küçük birkaç hareketle, koltukların altına gizleyerek bu bölümden üçüncü sıraya geçişlerin sağlanacağı nefis bir koridora sahip oluyorsunuz. Ayrıca araç bir anda, tamamı tek parça olarak kullanılabilecek şekilde, altı bağımsız koltuğa bölünmüş oluyor. Arka tarafta sunulan

Özgün tasarım bekleme hayallerim ne zaman gerçek olacak bunu gerçekten de bilemiyorum. Grand C-Max de özgün bir tasarım sunamıyor

iki koltuk elbette yetişkinlerin çok rahat edeceği bir alan değil ama bu bölümde ben bile yolculuk yaptım. Ailenin küçükleri için oldukça geniş bir alan. Ferahlık ve sessizlik konusunda da oldukça başarılı olan araç, eşya gözleri konusunda da herkes için yetecek kullanım alanını sunuyor. Sürüş pozisyonu açısından da yaşam alanı beğenimi kazanıyor. Bagaj alanı da genişliğiyle, C-Max’i hafif ticari araçlarla yarıştıracak kadar iyi. 520 lt’lik bagaj gerektiğinde, koltuklar yatırılarak çok daha yüksek hacimlere ulaşabiliyor. Müzik sisteminin performansı da tüm aile fertleri için aynı performansı göstermeyi başarıyor. Bu sıcak yaz günlerinde kabin içi sıcaklığını da, tüm yolculara aynı olacak şekilde zorlanmadan ayarladım. Genel iç mekan tasarımı konusunda, kullanılan detayları beğenen olduğu kadar beğenmeyen olduğunu da notlarım arasına eklemeliyim. Elbette tasarımdan söz ediyorum, yoksa kullanışlılık açısından hepimiz aynı fikirde olduk. Bu arada ellerim yükle dolu bir şekilde araca yaklaştığımda, sadece ayağımı bagaj bölümünün altına uzatmamla birlikte, kapağı açması da büyük kolaylık. Bu, çok rahat alışkanlık sağlanacak ve hep aranan bir özellik olacak.

Geçirdiği değişimle birlikte tasarım konusunda artık daha dinamik görünen Grand C-Max, oldukça iddialı çizgilere sahip olmuş. Bu tip araçlar arasında en dinamik görünen karakterlerden birine sahip. Keskin ve katlı tasarım detaylarıyla yerini aldığı modele göre oldukça iyi.

İstendiğinde yüksek performans sunabilen bir aile otomobiline kim sahip olmak istemez ki? Bunu yazarken daha hızlı kullanmaktan söz etmiyorum. Herhangi bir sollama ya da ani hızlanma isteği olduğunda, bunun tam karşılığını almaktan söz ediyorum. 6 ileri oranlı otomatik şanzımanın da desteğiyle Grand C-Max bu tip bir performans istendiğinde bunu hiç zorlanmadan yerine getiriyor. Sürüş karakteri açısından Ford’un bilindik başarılı genlerinin bu araçta yer alması da, kendimi iyi hissettiren özelliklerinden biri oldu. Yüksek yapısı olmasına rağmen biraz yan rüzgarlardan etkilenmesinin dışında, sürüş güvenliği konusunda sorun yaşamadım. Hem güvenlik hem de konforu bir arada sunabiliyor olması çok önemli bir artı.

Gelelim motor özelliklerine. İşte bu konuda onu satın almama gibi bir düşüncem oluşmadı değil. 182 HP güç ve 240 Nm tork üreten 1498 cc hacmindeki EcoBoost motor matematiksel veriler açısından son derece iddialı bir ünite. Açıklanan fabrika verilerine göre maksimum hızı 199 km/s’ye kadar ulaşırken, 0-100 km/s hızlanması için 10.5 saniyenin yeterli olduğu belirtiliyor. 4 silindirli ve küçük hacimli bir motor için iştah kabartan performans verileri bunlar. Yaptığım ölçümler sırasında da atak bir karaktere sahip olduğunu gördüm. Fakat ailelerin en çok önem vereceği tüketim konusunda, cebimi fazla düşünmediğini de gördüm. Altı ileri oranlı otomatik şanzımanın yaşattığı bir durum olduğunu düşündüğüm cömert tüketim, 100 km karma yol şartlarında yaptığım testlerde, 10.4 litrelik bir yakıt tüketim sonucunu ortaya koydu. Yani 1 litre benzini 5 TL olarak varsayarsak, kullanım gideri olarak 100 km’de 50 TL’yi yakıta ödemek gerekiyor. Bu benim için yüksek bir bedel. Eğer, sundukları karşısında bu yüksek yakıt tüketimine razıyım diyorsanız, bu aracı kesinlikle tavsiye ederim.

Sürüş karakteri konusunda güven veren karakter onun önemli artılarından.

Havalandırma ızgaralarıyla sportif bir tasarım yakalanmış.

Bazı araçlarda yok ama C-Max CD girişi sunuyor.

Özgünlük eksikliği burada da ön planda. Farklılığı hak ediyoruz.

Sürüş pozisyonunda olmaktan keyif aldığım bir araç oldu. 3. sıra koltuklar kullanımdayken küçük bile olsa yer var.

Bu renk seçeneği detaylarını gizlemiş.

Ford Grand C-Max 1.5 A/T

Ford Grand C-Max 1.5 A/T

Motorun tüketimi de performansı kadar yüksek.

Arkası hem konforlu hem de oldukça geniş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.